Turkey-Nato

Турция блокира работата по повечето от партньорските програми на НАТО, съобщава „Ди Велт” (Die Welt)

Нарастващото напрежение накара днес германския министър на отбраната Урсула фон дер Лайен да предупреди, че Анкара трябва да остане в Алианса независимо от конфликтите с редица европейски държави, възникнали покрай турската кампания за предстоящия референдум за президентска република.

Ердоган: Знаем какво направи Холандия в Сребреница

Турски вицепремиер: Европа подкрепя мръсните терористични организации

Ердоган: Холандия ще плати цената на гоненето на министри

Министърът предупреди, че разкъсването на връзките между Турция и НАТО ще насади в демократичната турска опозиция усещането, че Западът я изоставя.

„Турция не прави нещата по-лесни за нас в НАТО. Но никой не трябва да смята, че Турция извън НАТО ще се вслушва повече в думите ни“, каза Урсула фон дер Лайен.

„Не трябва да изоставяме многото турци, които не искат разширяване на президентската власт с предстоящия референдум“, добави министърът.

Тя категорично отхвърли и идеята за изтегляне на германските войски от турската база „Инджирлик“.

В момента Анкара е в конфликт с редица европейски държави, които не позволиха на турски министри да присъстват на мероприятия с избиратели в рамките на кампанията преди референдума.

Конфликтът вече засяга и работата на НАТО. Турция затруднява военното сътрудничество между 28-те страни-членки и партньорите им в Европа, Азия и бившите съветски републики, като Грузия или Украйна. И ОЩЕ:

epa05844049 A handout photo made available by the Turkish President Press office shows, Turkish President Recep Tayyip Erdogan waving to his supporters during the International Benevolence Awards ceremony in Istanbul, Turkey, 12 March 2017. The Turkish parliament on 21 January approved a reform of the constitution to change the country's parliamentarian system of governance into a presidential one, which the opposition denounced as giving more power to Turkish president Recep Tayyip Erdogan. A referendum on the amendments is expected to be held in April. EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Анкара блокира всички партньорски програми на Алианса, в които участва официално неутралната Австрия. По този начин Турция отмъщава за австрийските искания за прекратяване на преговорите за приемането ѝ в ЕС и откритата критика от Виена срещу политиката на президента Реджеп Ердоган.

Засегната е преди всичко програмата Партньорство за мир, която Анкара на практика е блокирала. Това означава, че повечето от 41-те страни-партньори не могат да участват в ученията и обученията на НАТО.

Вече са налице първите резултати от блокадата. В новия курс на обучение във военната академия на НАТО в Рим не участва нито един войник от страните партньори.

Швеция и Финландия, които са партньори в Алианса, предупредиха, че в дългосрочен план ерозирането на оперативната съвместимост възпрепятства способността им да участват в ученията и операциите на НАТО.