Русия

Русия преминава на енергетика от ново поколение – ще бъдат създадени ториеви централи, които ще сменят ядрените реактори!

Русия преминава на енергетика от ново поколение – ще бъдат създадени ториеви централи, които ще сменят ядрените реактори!

MLA546957_pfbr1

 

 

Техниката ще бъде осигурена от инженери от Томския политехнически университет, които работят над създаването на ториеви реактори

 

 

 

За това пише списанието Annals of Nuclear Energy.

 

 

 

Инженери от Томския университет разработиха технология по създаването на високотемпературни газоохлаждани ториеви реакторни установки с ниска мощност, които ще бъдат по-ефективни, икономични и безопасни от екологична гледна точка в сравнение с обикновените атомни реактори.

 

 

 

 

Според авторите на разработките атомните реактори от ново поколение може да бъдат строени в отдалечени райони, тъй като необходимостта от водоеми отпада. За охлаждане на ядрените централи и въртенето на турбините се предлага да се използва хелий, въглерод или водород, а не обикновена вода.

 

 

 

Ториевите установки може да се изградят например в Сибир или в Арктика. В качеството на ново гориво ще се използва смес от торий и оръжеен плутоний.

 

 

 

От Томския университет заявиха, че ториевата централа ще бъде по-ефективна за сметка на изгарянето на 97% от оръжейния плутоний след използването му. В този случай няма нужда да се харчат много пари за утилизацията на радиоактивните отпадъци или за съхраняването им. Остатъкът ще бъде минимален и ще представлява безопасна смес от графит, плутоний и други продукти на разпада.

 

 

 

 

Инженерите подчертаха, че в реактора може да се използва не само плутоний, но и уран-235 или 233 след като бъдат изтощени запасите на основния източник на енергия.

 

 

 

 

Учените посочват, че едно от главните достойнства на ториевите реактори е тяхната многофункционалност. Ядрените централи по този начин могат да бъдат използвани не само за получаването на енергия, но и за опресняване на водата или за производството на водород в промишлени мащаби от хелий.

 

 

 

 

 

В ториевите ядрени реактори се решават редица съществени проблеми, които превръщат централите в небезопасни. Инженерите премахнали от конструкцията фазовите преходи на горивоносителя, отстранили проблемите с корозията, заложили на постановката да се използва различно гориво за намаляване рисковете за претоварване на станцията и повишили КПД.

 

 

 

 

 

Икономичността на станциите от ново поколение идва от използването на тория вместо обогатения уран. Процесът на обогатяването на урана е най-скъпият в атомната област. Подобно нещо с тория не е необходимо; той трябва само да се смеси с оръжеен плутоний и да се изработят горивни таблетки.

 

 

 

 

 

В конструкцията на ядрените централи било намалено количеството елементи, което превръща процеса на строителството им по-евтин. В Томския университет посочват, че централите могат да работят минимум 10-20 години и ще бъдат отличен актив за експорт.

 

 

 

 

 

Президентът на Русия В. Путин, който се изказа на форума „Руската енергийна седмица“ през есента на 2017 г., посочи, че в бъдеще ще се увеличи търсенето на енергия с 30%. Затова Руската федерация не трябва да забравя за развитието на технологиите в контекста на преформирането на енергийните пазари. / Издателство “Распер”

 

Бултаймс

More in Русия

ezgif-6-4cf25b0bf5

Путин се срещна с Емир Кустурица в Кремъл и обяви: Фашизмът е жив, използват го срещу Русия!

април 2, 2024
Алла Пугачева

Реакцията на Алла Пугачова на терора в „Крокус“ шокира руснаците

март 27, 2024
cf67c3d4c86ffdb6cdc9074ee377d956

Путин: Москва вече знае кой е извършителят на терористичната атака

март 25, 2024
ислам

Това 15-годишно момче спаси над 100 зрители от касапницата до Москва. „Връщах се пак и пак“

март 24, 2024
960x540

Първите показания на един от задържаните терористи: За пари – половин милион рубли

март 23, 2024
big_Scree1

Терористична атака в концертна зала в Подмосковието, има загинали и ранени

март 22, 2024