ОБЩЕСТВО

В МОН удариха дъното – вижте каква специалност и обучение въвеждат в училища и университети

В МОН удариха дъното – вижте каква специалност и обучение въвеждат в училища и университети

 

113846_660_370

 

 

МОН ще обучава кадри за учители по ромски език. Това става ясно от сайта на министерството, предназначен специално за педагозите.

 

 

 

Тези, които следва да се регистрират в него по специалността, за която желаят да бъдат допълнително обучавани и квалифицирани, с изумление откриха, че в падащото меню за квалификация или желана допълнителна квалификация фигурира „учител по ромски език“.

 

 

 

 

 

 

Гневът в социалните мрежи и професионалните форуми се отприщи, а немалко от кадрите на образованието се питаха какъв е тоя език, след като няма своя графична система и писменост. Други се шегуваха, че може да се използва кирилица или шльокавица.

 

 

 

 

Пръв за новите научни достижения на МОН алармира млад учител.

 

 

 

 

„Като практикуващ педагог трябва да си направя регистрация в сайта на МОН, за да мога да участвам в действаща програма за допълнителна професионална квалификация. Има полета с данни за попълване. Едно от тях е показаното на снимката. Моята специалност – Начална училищна педагогика с чужд език, я няма, но за сметка на това има показаното на снимката по-долу!

 

 

 

Аз ли съм в грешка, или такъв език официално регистриран, с азбука и писменост – НЯМА? Та какво остава за такава специалност, професионална квалификация и т.н…“, пише Симеон Митев.

 

 

 

На публикацията му са реагирали стотици, повечето, предполага се педагози. Има и немалко, които потвърждават казаното от него със собствения си опит по време на регистрацията, която са длъжни да направят всички педагози в сайта на просветното министерство.

 

 

 

 

„Да! Аз се регистрирах, задължително било! Изненадах се, когато прочетох Начална педагогика с ромски! Какво е това? Скапана държава! Кои са малцинство ние или ромите? Държавата работи само за тях! Както са тръгнали нещата, най – търсени ще са с ромски език!“, пише учителка.

 

 

 

За часове възмущението избухна, не липсваха и горещи спорове, че това е сбъркан начин и разбиране за интеграция.

 

 

 

„Дали има държава в света, в която някой да адаптира ученик на майчиния му език в училище?“, диви се педагожка в отговор на противоположното мнение на нейна колежка, която припомня, че във ВТУ е имало такава специалност, но за жалост е била закрита.

 

 

 

 

По неофициална информация на Канал 3 депутати и МОН са сезирани за новата специалност „учител по ромски език“ и в момента се прави проверка на случая.

 

Канал 3

ОБЩЕСТВО

More in ОБЩЕСТВО

тренд-граф

„Тренд“: ГЕРБ води с 10 %. ПП-ДБ пада и е в битка за второто място с ДПС и „Възраждане“

април 24, 2024
IMAGE_17713657_40_0

Унищожителни критики към Елена Йончева заради ДПС: Ударихте дъното! Сънувате евродепутатска заплата и всичките привилегии

април 23, 2024
Доц._Андрей_Чорбанов_6274957821127726242_2408442630338807554_original

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

април 23, 2024
плугчиева

Плугчиева подаде оставка като съветник на Главчев: Не е възможно днес да се съвместяват два поста!

април 23, 2024
ангелкова

Познахте ли коя е жената до Живко Коцев? Тя самата не можа да се разпознае

април 23, 2024
php1gkx09_559x345

България пред епидемия от коклюш: До месец болните ще бъдат най-малко хиляда

април 22, 2024