Европа

ЕК скочи срещу Румъния заради репресията и повдигнатите обвинения срещу смелата прокурорка Лаура Кьовеши

ЕК скочи срещу Румъния заради репресията и повдигнатите обвинения срещу смелата прокурорка Лаура Кьовеши

 

ьовешиbig_thumb_910x0_11

 

 

 

Европейската комисия (ЕК) призна, че отношенията ѝ с Румъния, която в момента председателства Съвета на Европейския съюз (ЕС), са станали „по-сложни“ заради случая с румънския кандидат за европейски Главен прокурор Лаура Кьовеши и наложените ѝ ограничения да не напуска страната, съобщава Euractiv, предаде investor.bg.

Кьовеши е почти в края на процедура за одобряването ѝ за първия Главен прокурор на ЕС. Но в родината си тя е обект на поредица обвинения и остри критики от управляващите социалдемократи, опитващи се да отслабят борбата с корупцията.

 

 

 

 

Говорителят на ЕК Маргаритис Схинас беше помолен да коментира новината от Букурещ, споделяйки, че изпълнителният орган на ЕС следи внимателно развитието на текущия подбор на кандидати за Главен прокурор.

 

 

 

„От решаващо значение е всички кандидати, допуснати от независимия селективен панел, да бъдат третирани справедливо в хода на изборния процес. Ето защо Комисията призовава румънското правителство и румънските власти да зачитат изцяло принципа на лоялно сътрудничество от Договора относно процедурата за подбор на европейски Главен прокурор“, посочва Схинас.

 

 

 

 

 

Според него „всички кандидати трябва да могат безпрепятствено да участват във всички етапи на процедурата за подбор“.

По думите на Схинас се наблюдават събития, които влошават обстановката.

 

 

 

 

 

„Имаме средствата за намеса, когато му дойде времето“, добави той по повод възможностите, залегнали в механизма за наблюдение.

 

 

 

 

 

Говорителят отбеляза, че първият зам.-председател на ЕК Франс Тимерманс и румънският премиер Виорика Дънчила са провели телефонен разговор още в четвъртък.

 

 

 

 

„Работата около румънското председателство продължава успешно, но всички тези събития правят по-сложен политическият климат и изискват от нас да следим отблизо ситуацията“, добавя още Схинас.

 

 

 

 

Механизмът за наблюдение беше въведен през 2007 г. и все още продължава. В последния доклад от миналия ноември Комисията подчерта някои сериозни свои опасения относно Румъния.

 

Петел

Европа

More in Европа

1010x570

Борис Джонсън: Ако Украйна загуби, това ще бъде краят на нашата хегемония

април 18, 2024
1010x570

Белгия разследва мрежа за руско влияние в Европейския парламент – предполага се, че евродепутати са получили пари от Москва

април 12, 2024
евро хърватия

Лоша икономическа новина от Хърватия година след приемането на еврото

април 4, 2024
Image_17542094_40_0

Разследват Урсула фон дер Лайен за измама с COVID ваксини

април 2, 2024
борел

Жозеп Борел: Западът подкрепя Киев в полза на своите интереси, а не от любов към украинците

март 26, 2024
орбан402460791

Орбан: Западът може да изпрати войски в Украйна до два-три месеца. Брюксел е пленник на мрежата на Сорос

март 22, 2024