Европа

The Verge: Ето как ще изглежда „Гугъл“ след новата евродиректива за авторски права

The Verge: Ето как ще изглежда „Гугъл“ след новата евродиректива за авторски права

 

big_jklhklh

 

 

Така ще изглежда „Гугъл“ с новата директива на ЕС, чийто основен поддръжник е българката Мария Габриел.

 

 

Европейският парламент гласува в полза на Директивата за авторското право: обширно законодателство, което има за цел да актуализира авторското право в интернет пространството, но критиците твърдят, че то ще наруши принципно ползването на интернет. Сега, когато преговорите за окончателната формулировка на директивата приключват, Google издаде предупреждение за щетите, които директивата може да нанесе: празна страница с резултати от търсенето, пише theverge.com.

По-точно, това е празна страница с резултати от търсенето за новини. Един от най-спорните сегменти на Директивата за авторското право е член 11, който дава на издателите правото да изискват платени лицензи за използване на откъси от техните текстове. Това дава на Google  две възможности: започнете да плащате за лицензи или изобщо не показвайте откъси.

 

 

 

 

В „тестови“ скрийншоти (първият споделен с Search Engine Land), технологичният гигант демонстрира как може да изглежда този вид търсене в Google. Ако един потребител в ЕС търси „последните новини“, той просто ще види основно линкове към сайтове на медиите. Няма резюмета на истории, няма заглавия или снимки – няма нищо.

 

 

 

 

 

В публикация в блога, публикувана миналия декември, вицепрезидентът на Google Ричард Гинграс обяснява позицията на компанията по член 11, като твърди, че ползите, които може да донесе (например, лицензионни плащания за вестници), ще бъдат насочени към по-големите издатели, докато Google ще бъде принудени да избират “победители и губещи”, когато плащат за съдържание.

 

 

 

 

 

„Онлайн услугите, някои от които не генерират приходи (например Google News), ще трябва да направят избор за издателите”, пише Гинграс. „Понастоящем повече от 80 000 издатели на новини по света могат да се появят в Google News, но член 11 ще намали рязко този брой.“

 

 

 

 

 

 

 

Диего Наранхо, старши политически съветник в групата за цифрови права EDRi, каза пред Verge, че Google вероятно ще публикува тези скрийншотове, като по този начин ще се опита да покаже какво ще ги накара чл.11 да направят.“

 

 

 

КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ДИРЕКТИВАТА ЗА ЕС ЗА АВТОРСКОТО ПРАВО

 

 

 

 

А какво да кажем за самата директива за авторското право? Колко близо е това до финализиране? Както често се случва със законодателството на ЕС, няма ясен отговор. След като Европейският парламент гласува в полза на директивата през септември миналата година, той влезе в процес, известен като „трилогия“- това са преговори на закрити врати между Европейската комисия, Съвета и Парламента.

 

 

 

 

Тези тристранни срещи дават възможност на политиците от ЕС (членовете на ЕП) да променят формулировката на Директивата за авторското право и потенциално да премахнат някои неприятни части. За да направят това, представители на държави, съставляващи повече от 36% от населението на ЕС, ще трябва да се обединят. Ето защо органи като Фондация Electronic Frontier насърчават гражданите в ключови страни като Полша и Германия да лобират за своите представители.

 

 

 

 

Но тези преговори не са публични и е невъзможно да се предвиди какви промени, ако има такива, могат да бъдат направени. Следващият важен етап ще бъде гласуването на 18 януари от Европейския съвет. Ако законодателството бъде прието, това ще доведе до окончателни преговори между Европейския парламент и Съвета на 21 януари, а след това и окончателно гласуване някъде през март. След това държавите от ЕС ще трябва да започнат да прилагат Директивата за авторското право в националното законодателство през 2021 г., а това, което описахме по-горе, като резултат от търсенето в Google, може да се превърне в реалност.

 

 

Петел

Европа

More in Европа

макрон

Макрон: Европа е на смъртен одър и може да умре. Правилата се промениха

април 25, 2024
кипър

По 250 евро към пенсията за Великден в любима на българите страна за туризъм и работа

април 25, 2024
ako-rusiia-specheli-voinata-evropa-726

Урсула фон дер Лайен с епохално откритие: Ако Русия спечели войната, Европа вече няма да е същата

април 24, 2024
1010x570

Борис Джонсън: Ако Украйна загуби, това ще бъде краят на нашата хегемония

април 18, 2024
1010x570

Белгия разследва мрежа за руско влияние в Европейския парламент – предполага се, че евродепутати са получили пари от Москва

април 12, 2024
евро хърватия

Лоша икономическа новина от Хърватия година след приемането на еврото

април 4, 2024