Европа

„Гардиън“: COVID-19 може да стане последната отровна капка, която да остави ЕС в историята

„Гардиън“: COVID-19 може да стане последната отровна капка, която да остави ЕС в историята

"Гардиън": COVID-19 може да стане последната отровна капка, която да остави ЕС в историята

Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия

 

 

Коронавирусът може да се окаже последната отровна капка, която да остави Европейския съюз в историята, предупреждава днес британският в. „Гардиън“. ЕС успя да оцелее, макар и с тежки последици, след бурите на финансовите кризи, наложили спасяването с извънредни планове на цели страни в еврозоната, след миграционната криза и Брекзит, но редица експерти и видни радетели на европейската идея предупреждават, че пандемията от коронавируса може да се окаже още по-деструктивна. Едно от най-видните имена с такава прогноза, цитирани от „Гардиън“, е бившият председател на Европейската комисия Жак Делор, смятан за един от създателите на ЕС в днешния му вид. Френският политик, вече на преклонна възраст, наруши дългото си мълчание и през уикенда предупреди, че липсата на солидарност представлява смъртна опасност за Европейския съюз.

 

 

 

Бившият италиански премиер Енрико Лета също смята, че ЕС е изправен пред смъртоносен риск от пандемията. „Ние сме изправени пред криза, различна от предишните“, – казва той пред вестника, – „поради непредсказуемото развитие на вируса, но и защото „европеизмът“ вече е отслабен от другите кризи през последното десетилетие“. „Общностният дух на Европа днес е по-слаб, отколкото преди 10 години“, отбелязва Лета и добавя, че най-голямата заплаха за ЕС е „вирусът Тръмп“. Ако всеки възприеме стратегията „Италия на първо място“, „Белгия на първо място“ или „Германия на първо място“, ние ще потънем всички заедно“, казва бившият италиански премиер.

 

 

 

 

Предупреждение за опасността от липсата на европейска солидарност отправя и друг британски вестник, „Индипендънт“. „COVID-19 изтиква Европейския съюз настрана“, пише изданието и се аргументира, че с влошаването на пандемията на континента гражданите на отделните страни се обръщат към собствените си правителства, забравяйки за Брюксел, който „увисва“ поради безсилието си да направи нещо. Дали това ще има дългосрочни последици за ЕС става все по-открит въпрос“, посочва „Индипендънт“.

 

 

 

 

В статия в същия вестник бившият шеф на „Банк ъв Ингланд“ Мервин Кинг поставя друг интересен въпрос, възникващ във връзка с развитието на пандемията и мерките, които се вземат за нейното ограничаване. Според него тези мерки пораждат все по-голямо недоволство главно сред младите хора, които питат защо тяхното бъдеще се поставя на карта, за да се помогне, за да се даде шанс за по-дълъг живот на по-възрастните. „Това“, отбелязва той, „може да доведе до бунт на младите, които са заставени да си стоят вкъщи, за да пазят старите. За да се избегне такъв бунт, правителството трябва да излезе с ясна стратегия за излизане от наложените сурови ограничения върху нормалното ежедневие, за да се спаси икономиката, когато пандемията приключи“, призовава Кинг.

 

 

 

Британският вестник „Експрес“ дава думата на известния американски политически анализатор Ноам Чомски, който изразява мнение, че кризата с коронавируса е можело да бъде преодоляна лесно, ако светът не е бил заблуден от поведението на борсите и финансовите пазари.

 

 

„Отдавна беше ясно, че световни пандемии са вероятни. Много добре се разбираше и че предстои пандемия от коронавируса“, отбелязва той. Още от времето на предишните коронавируси, например епидемията от ТОРС (Тежък остър респираторен синдром) преди 15 години, тези вируси бяха идентифицирани и започна разработване на ваксини срещу тях. Тази работа обаче бе прекратена, защото пазарите дадоха погрешни сигнали под влиянието на фармацевтичните компании, които искаха да правят козметични кремове, вместо ваксини, предпазващи хората от тотално унищожение. Козметиката носи много повече печалби“, казва Чомски.

 

 

 

 

„Днес виждаме резултата от тиранията на частния бизнес, на корпорациите, които действат без оглед на интересите на обществото. Неолибералната чума блокира работата върху ваксините“, заключава с възмущение Чомски пред „Експрес“.

 

 

Източници: Новини.бг, „Епицентър“

 

Европа

More in Европа

1010x570

Борис Джонсън: Ако Украйна загуби, това ще бъде краят на нашата хегемония

април 18, 2024
1010x570

Белгия разследва мрежа за руско влияние в Европейския парламент – предполага се, че евродепутати са получили пари от Москва

април 12, 2024
евро хърватия

Лоша икономическа новина от Хърватия година след приемането на еврото

април 4, 2024
Image_17542094_40_0

Разследват Урсула фон дер Лайен за измама с COVID ваксини

април 2, 2024
борел

Жозеп Борел: Западът подкрепя Киев в полза на своите интереси, а не от любов към украинците

март 26, 2024
орбан402460791

Орбан: Западът може да изпрати войски в Украйна до два-три месеца. Брюксел е пленник на мрежата на Сорос

март 22, 2024