Иван Гарелов: Вярно и невярно за протеста

Spread the love

 

0808659f99b9a840f5d3264bc860c7f2eef7a65e

 

 

 

1. Протестът няма платформа, какво предлагат?

 

 

Това е едно от най-повтаряните клишета на конформистите, повлияни от правителствената пропаганда. Никъде не е казано, че протестите трябва да имат прецизно формулирана оферта, в която да обясняват на обществото планове и насоки на бъдещите промени.

 

 

 

Протестите имат най-простата формула: „Писна ни от вас. Отивайте си“. Няма значение, че на улицата са всички – леви, десни, млади, стари, професори и чалгаджийки – на всички им е писнало. Това е силата им. И събарят статуквото. Останалото е работа на политиците.

 

 

 

2. Нямат основателни причини, не са наясно чии интереси защитават?

 

 

Няма по-основателна причина от защита на демокрацията и на нейните основни свободи и ценности. Защитават интересите на всички – нашите, вашите.

 

 

 

3. Кои са водачите, не знаем нищо за тях?

 

 

 

Този въпрос върви най-често с точно обратното твърдение – като гледаме лицата на политиците сред протестиращите, нищо няма да се получи.

 

 

 
Политиците, които редовно са на протестите, са само наблюдатели, не ръководят никого. Водачи наистина не изпъкват. И слава богу, досега щяха да ги облеят с порой от компромати и кални измислици. Липсата на изявени лидери е само плюс, не забелязвате ли колко са дисциплинирани и следват стриктно линията си на поведение.

 

 

4. Протестите поумняват. Младежите възпират агресивните агитки.

 

 

Така е от самото начало. Изглежда журналистите поумняват и проглеждат.

 

 

 

5. Не сочат алтернатива.

 

 

 

Алтернатива винаги има. Ще се прояви на свободните и честни избори.

 

 

6. Протестите не са граждански, а политически.

 

 

 

Умните хора вече отговориха – това са граждански протести с политически характер, но не са партийни.

 

 

 

7. Борисов ги изпревари.

 

 

 

Не, той безвъзвратно закъсня. Нито оставки, нито капитален ремонт на кабинета, нито ерзац кабинет на ГЕРБ без него – всичко това трябваше да стане отдавна. Както пееше Вили Кавалджиев „Мила, днес късно е … не бих.“ И колкото повече Борисов отлага оставката си, толкова по-малки възможности за маневриране му остават.

 

Иван Гарелов, Лентата

 

https://www.lentata.com/page_18255.html