ОБЩЕСТВО

Мангъров: Локдаунът предпазва за кратко време, в далечен план жертвите ще са много повече

Мангъров: Локдаунът предпазва за кратко време, в далечен план жертвите ще са много повече

 

3e49f14fb05442ed83c120e2305bf340

 

 

Инфекционистът коментира решенията на здравните власти

 

 

Ние сме на път за трети път да повторим тази грешка, която направихме през март за първи път миналата година. При всички тези локдауни, както се вижда от опита на другите страни, се получава крактосрочен ефект, но в далечен план последиците са пагубни, защото не се решават основните въпроси при една такава пандемия, а и тези локдауни са сериозна предпоставка за селекциониране на нови щамове, които са по-вирулентни, разпространяват се по-лесно.

 

 

 

Виждате, че в тези страни, които бяха най-затворени непрекъснато се появяват нови щамове – например британския щам. На пръв поглед това изглежда привлекателно, но от епидемиологичен план, това не става„.

Това коментира инфекционистът и ръководител на Ковид отделението в СБАЛ по паразитни и инфекциозни болести „Проф. Иван Киров“ доц. Атанас Мангъров пред „Евроком“.

 

 

 

 

Когато този локдаун приключи ние ще се в същото положение, в което сме били преди него. Това се отнася не само за нашата страна, а и за останалите страни по света, които се опитват чрез една нова измислена от тях епидемиология да решат въпроси, които не се решават по този начин.

 

 

Предпазват хората да се заразят, но за кратко време, а в далечен план жертвите ще са много повече в резултат на тези нелепи действия, отколкото ако се действаше нормално, както се е действало досега. Както се е действало и по време на свинския грип през 2010 г. Поради тези производствени затруднения, ваксините дойдоха през април и останаха неизползвани„, допълни той.

 

 

 

Когато се прави масова ваксинация по време на епидемия, когато хората са ваксинирани и не са изработили достатъчно силен имунен отговор и се заразят, вирусът при недостатъчно напрегнат имунен отговор има голямо възможност да мутира и съответно да се създават нови щамове, по-патогенни.

 

 

 

Това е все едно да се опитвате да лекувате една бактериална инфекция с недостатъчна доза антибиотик – единственото, което се получава е да се селекционират резистентни, бактериални щамове. Същото се наблюдава и в момента с коронавируса„, обясни доц. Мангъров.

ОБЩЕСТВО

More in ОБЩЕСТВО

пловдивчанин

57-годишен пловдивчанин е в неизвестност от 6 месеца, апартаментите му са продадени

май 19, 2024
960x540

Музеят на сатирата в Габрово издокара Христо Иванов като тлъста куртизанка по жартиери и мазно кафе

май 18, 2024
3304fa90f521d83df63fc0ab1522882e

40% от българите не са прочели нито една книга миналата година, близо 2/3 не са ходили на театър

май 18, 2024
phpbcuamt_559x345

Радев: Победа над Русия е невъзможна, продължаването на войната в Украйна не е изход

май 18, 2024
1249613

Колтуклиева: Личният му „Лексус“ стои в двора на кооперацията, а борецът за евроценности използва държавата за лична употреба

май 17, 2024
Image_17939093_40_0

Край на авантата: Даваш стая или апартамент под наем на туристи – НАП разбира веднага

май 17, 2024