Георги Русев – големият актьор на малките роли, изиграл най-колоритните чешити в българското кино, си отиде преди 10 години на 1 април – Денят на хумора и шегата. И досега няма артист, който да има толкова култови реплики, превърнали се във вицове с времето, пише вестник „Ретро“.
В личен план Русев се радва на един от най-стабилните бракове в гилдията за разлика от много свои колеги, които се развеждат по няколко пъти. Със съпругата му Надежда Попова, която е уважаван инженер-химик, остават заедно цели 55 години. 10 лета след смъртта му тя продължава да говори за него в сегашно време и не иска да повярва, че го няма.
Приживе актьорът царува в женско царство. Има две дъщери, доживява две внучки, даже и една правнучка. Не успява да прегърне своя правнук Александър, който от съвсем малък сочел снимката му и казвал: „Това е дядо Гошо“.
Последните думи, които Русев изрича, преди да си отиде на 82-годишна възраст, са „Обичайте се и след мене“. Семейството спазва повелята му. Разправии и спорове отсъстват от тяхното битие. Остават задружни и сплотени и трудно преодоляват загубата. Продължават да се събират поне веднъж седмично на трапезата на Надежда.
Макар да е на преклонна възраст, тя все още е жизнена и изпълнена с енергия, когато става дума за децата ѝ. „Поръчват ми предварително какво да сготвя и аз го правя“, споделя вдовицата на Русев, чийто единствен смисъл след неговата кончина са дъщери, внуци и правнуци.
Георги Русев никога не се съгласи да се снима за реклами. Въпреки че са му предлагали хонорари, пред които трудно се устоява. Не искаше да смесва високото изкуство, което е изповядвал цял живот, с комерсиализма. Живееше в неголям най-обикновен панелен апартамент, нямаше кола и сметки в банките.
В киното той изгрява едва на 37-годишна възраст, защото преди това не проявява интерес към това изкуство. Предпочита театъра. За големия екран го открива Въло Радев в „Най-дългата нощ“, който излиза на екран през февруари 1967 г. Истинският му възход в киното обаче започва след 10-ия му филм – „Преброяване на дивите зайци“ на Едуард Захариев по сценарий на Георги Мишев, където е в ролята на ветеринарния лекар.
Бързо става любимец и на зрителите, и на всички режисьори. През 70-те и 80-те има години, в които участва в по 4-5 филма. Така се появяват и ролите му шедьоври в „Оркестър без име“, „Дами канят“, „Покрив“, „Илюзия“, „Вчера“, „Зона Б-2“, „Адио, Рио!“, „Опасен чар“, „След края на света“ и много други.
Култови реплики на кинолегендата
– Гошо, спри за малко бе, момче. Абе, Гоше, ще оглушеем с това твое думкане, бе. Здравето ми се взе. Айде, мани мене, ама кокошките престанаха да носят. При 20 кокошки – яйца от пазара купувам. Аз и на война съм бил, ама такова чудо – бомбардират, бомбардират, па спрат. А при тебе спиране няма, от сутрин до вечер. Какво е това чудо, какво беше това твое изкуство, бе? Оглушаваме, бе, Гоше!
Като чичо Петър в „Оркестър без име“.
На вашите години ето в тази пазва имах само една шепа джанки за цял ден тичане подир овцете!
Като директора Цончев във „Вчера“
– Аз например може и да не съм прав, но кюфтетата без лук не ги одобрявам.
Като съсед във „Вилна зона“
– Прасета не може, а кучета и котки може!
Като Дочо Булгуров в „Селянинът с колелото“
– Куче-касичка. Къща-касичка. Заек-касичка.
Като Седларов в „Опасен чар“
– Казал съм ти, когато говориш с мен, ще мълчиш!
Като адвокат Балтиев в „Дами канят“
Ретро, Факти бг