Янев настоява хора и фирми от черния списък по „Магнитски“ да нямат достъп до банкови продукти

Spread the love

premierat-stefan-anev-unizitelno-e-da-poluchavame-informacia-za-korupcia-otvan-1

Банките да не работят с хора и фирми от черния списък по „Магнитски“, за да бъдат избегнати бъдещи санкции. Това призова служебният премиер Стефан Янев по време на Съвет по сигурността.  Изключително тревожно и унизително е да получаваме информация отвън за наличието на сериозни корупционни практики, срещу които компетентните органи на държавната власт очевидно не са предприели нищо ефективно до момента, допълни той, цитиран от debati.bg.

 

 

 

 

 

Корупционната среда в България не просто разрушава нашия международен авторитет, тя подкопава политическата ни система, устоите на нашата демокрация, като я прави нефункционална и неефективна. Няма как да имаме стабилна политическа система, просперираща икономика, нито работеща социална система, без да решим фундаменталните проблеми с корупцията. Това отбеляза Янев при откриването на заседанието на Съвета по сигурността.

 

 

 

По отношение на политическата стабилност в контекста на сериозната, по думите на премиера, корупционна среда, която е факт от последните няколко дни – на 2 юни Службата за чуждестранни активи на Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на три български лица и 64 фирми, Янев коментира, че това е сериозен сигнал, че корупцията в България е пуснала дълбоки корени в политическата и икономическата система на страната и, че проблемите и последствията в това отношение вече излизат извън границите ни.

 

 

 

„Изключително тревожно и унизително е да получаваме информация отвън за наличието на сериозни корупционни практики, срещу които компетентните органи на държавната власт очевидно не са предприели до момента. Тези органи са били до момента не просто неефективни и безполезни, но в обществото ни има съмнение, че са катализирали развитието на корупционната среда“, заяви премиерът.

 

 

 

„Нещо повече, структури от системата за защита на националната сигурност, които по закон е трябвало да работят в съответствие с принципите на политически неутралитет, са действали пристрастно, в политически смисъл, със съответните последствия в това отношение“, каза още той.

 

 

 

Темата на заседанието е „Актуални рискове и заплахи за системата за защита на националната сигурност. Анализ на институционалната ефективност в сектор „Сигурност“ и необходимост от по-адекватни мерки за нейното повишаване“, обяви премиерът. Той посочи, че днес ще се обсъдят елементи както от актуалния дневен ред на обществото, така и проблеми, свързани с функционирането на системата за сигурност.

 

 

 

Разширеното обяснение на основната тема включва – дневен ред: разглеждане на мерки за гарантиране на политическата стабилност; необходимост от нови и адекватни политики за борба с корупцията; прилагане на по-ефективни механизми за координация и взаимодействие на структурите в сектор „Сигурност“, посочи премиерът.

 

 

 

 

Припомняме, че на 2 юни Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на 3 български лица и 64 фирми. Сред тях са Делян Пеевски, Васил Божков и Илко Желязков. “Това е сериозен сигнал, че корупцията в България е пуснала дълбоки корени в политическата и икономическата система на страната и че проблемите и последствията в това отношение вече излизат извън националните ни граници“, каза служебният премиер. Правителството прие решение, с което се създава постоянна работна група. В тази работна група участие имат представители на МВР, Министерство на финансите, ДАНС и НАП със задача да изготви и поддържа списък на лицата, които попадат и потенциално биха попаднали в обхвата на санкциите.

 

 

 

Същевременно ДАНС и НАП имат задача да предприемат постоянни мерки за установяване степента на свързаност на лица с лицата от списъка и да предлагат на постоянната работна група допълване на списъка в случай, че се установи свързаност или изключване от списъка в случай, че тази свързаност е прекратена. Целта е да се намалят рисковете за страната в политически и международен план, както и за българската икономика от тези санкции. Те предизвикаха остър обществен отзук и реакции. Прокуратурата се самосезира.