Европа

Пак фиаско: Заради Борисов изпускаме поръчката на ЕС за лекарство срещу COVID-19

Пак фиаско: Заради Борисов изпускаме поръчката на ЕС за лекарство срещу COVID-19

 

brussels-europe-flag-4056171

 

 

Фиаското с доставките на ваксини се повтаря и на следващия етап от справянето с пандемията – подготовката за внасяне на лекарство срещу COVID-19. България е изпуснала общата европейска поръчка, тъй като правителството на Бойко Борисов е гласувало решение да се присъединим след изтичането на крайния срок за заявяване на участие. Това съобщи „Дневник“, позовавайки се на информация от министерството на здравеопазването.

 

 

В сряда Европейската комисия съобщи, че е сключила договор за поръчка на до 220 000 дози от лекарството против COVID-19 „Coтровимаб“. Препаратът е на „ГлаксоСмитКлайн“ и все още не е разрешен за употреба в ЕС. „Сотровимаб“ може да се използва за лечение на пациенти с коронавирус с леки симптоми, които не се нуждаят от допълнителен кислород, но са изложени на висок риск от тежък COVID-19.

 

 

 

Според проучванията ранното лечение може да намали броя на пациентите, които преминават в по-тежки форми и за които се изисква хоспитализация или прием в интензивните отделения. През май бяха изнесени данни, че лекарството намалява с 85% риска от хоспитализация при рискови пациенти. Тогава Европейската агенция по лекарствата излезе с предварителна препоръка, разрешаваща употреба на препарата до излизането на разрешение за пускане на европейския пазар, което се очаква по-късно тази година.

 

 

 

 

В съобщението на Европейската комисия бе посочено, че в поръчката участват 16 европейски държави, без те да са назовани. От МЗ потвърждават пред „Дневник“, че ние не сме сред тях. Причината е, че правителството на Бойко Борисов е изпуснало срока за заявяване на участие в поръчката. Въпреки, че здравното министерство е препоръчало медикаментът на „Глаксо“ да се поръча още на 24 февруари 2021 г., Министерският съвет е разрешил това едва на 17 март. Срокът за участие в общата поръчка, организирана от Еврокомисията, е бил до 12 март.

 

 

Сега България ще търси начин за двустранно споразумение с производителя. „Невключването на Република България в рамковото споразумение на ЕК не лишава страната ни от възможността да сключим двустранен договор с GlaxoSmithKline за осигуряване на моноклонални антитела“, информират от здравното ведомство пред изданието.

 

Дневник, Сега

Европа

More in Европа

борел

Жозеп Борел: Западът подкрепя Киев в полза на своите интереси, а не от любов към украинците

март 26, 2024
орбан402460791

Орбан: Западът може да изпрати войски в Украйна до два-три месеца. Брюксел е пленник на мрежата на Сорос

март 22, 2024
урсула фон

Икономиката на ЕС минава на военен режим заради „заплахата от Русия“

март 21, 2024
Image_17388245_40_0

Макрон: Ако Русия спечели войната срещу Украйна, „авторитетът на Европа ще бъде сведен до нула“

март 15, 2024
IMAGE_15742539_40_0

В Германия започва разследване: Записът на немски офицери за удари по Кримския мост с ракети „Таурус“ е автентичен

март 2, 2024
epa06737904 A car drives on the Krymsky (Crimean) Bridge over the Kerch Strait 15 May 2018, prior to its opening ceremony. The 19-kilometers-long road-and-rail bridge connects the Crimean peninsula,  annexed by Russia from Ukraine in March 2014, with the Taman Peninsula of the Russian mainland. Public transport and automobiles traffic on Crimean Bridge will be launched in early hours of 16 May 2018.  EPA/ALEXANDER NEMENOV / POOL

Скандал: Германия планира да участва в терористичен акт срещу Кримския мост с ракети „Таурус“ / СТЕНОГРАМА

март 1, 2024