Бойко Рашков отиде на протеста пред президентството и бе посрещнат с аплодисменти. Той се поздрави с хората и даде изявление на сцената.
„Тук преди една година дойдоха много млади хора, които поискаха да останат в България“, каза той.
Припомняме Ви, че началото на антиправителствените протести срещу кабинета на Бойко Борисов беше на 9-и юли.
На 10 юли президентът подкрепи гражданското недоволство. Няколко случая на полицейско насилие по време на демонстрациите също дадоха заряд на протестите.
Преди една година Марио Стоянов излиза на протест и атмосферата е по-различна. На 10 юли миналата година, по време на протеста, за секунди Стоянов се озовава на грешното място. „В тълпата се озовах и на полицая в прегръдките“, разказва той.
Прекарва 24 часа в ареста и в момента срещу него се води дело. Обвинението твърди, че е блъснал полицай. На разпоредителното дело е отказал да сключи споразумение, защото твърди, че е невинен.
„Искаха да се призная за виновен, за да се съкрати делото и да се разберем за някаква присъда“, казва Стоянов.
Разговаряме и с журналиста Димитър Кенаров, който беше бит и арестуван на протеста на 9 септември, докато го отразява.
„Моят случай стана емблематичен не толкова заради побоя, колкото заради отказа от правосъдие“, казва пред бТВ Кенаров.
Вътрешната проверка в МВР не откри полицейско насилие, а в продължение на 8 месеца съдът отказваше да разгледа жалбата на Кенаров. Журналистът казва, че за разлика от протестите през 2013 г., тези са постигнали повече.
„Те създадоха условия за създаване на нови партии и също до някаква степен доведоха до реални промени вътре в политическия живот. Видяхме го това на изборите“, каза Кенаров.
На площада е и един от организаторите на протестите от миналата година – настоящият министър на културата от служебното правителство Велислав Минеков. Подчертава, че днес е тук в качеството си на гражданин.
„За мен този ден е празник, защото започнахме да си връщаме откраднатата държава“, казва Минеков.
Факти бг, Би ти ви