Политика

Големият международен скандал с Кристалина Георгиева се разгаря, под риск е авторитета на целия МВФ

Големият международен скандал с Кристалина Георгиева се разгаря, под риск е авторитета на целия МВФ

 

0000335758-article3

 

Кристалина Георгиева рискува авторитета ѝ като ръководител на Международния валутен фонд (МВФ) да бъде подкопан само седмици преди годишната среща на световните финансови лидери, след като в четвъртък бе обвинена, че е оказвала натиск в полза на Китай в доклад на Световната банка (чийто главен изпълнителен директор тя бе от 2017 г. до 2019 г. –  бел. ред.), пише Bloomberg.

 

 

От своя страна тя заяви, че е „фундаментално“ несъгласна със заключенията на външната адвокатска кантора WilmerHale за оказване на натиск върху служители на банката за даване на Китай на по-висока позиция в доклада Doing Business, докато бе начело на Световната банка.

 

 

Обвиненията са само последния от серия скандали, хвърлили сянка върху доклада през последните години. И макар издаването на Doing Business да е спряно заради сериозните етични проблеми при изготвянето му, за Георгиева проверките може би тепърва предстоят. Американското финансово министерство обяви вече, че намира обвиненията за сериозни и ще „анализира“ доклада – САЩ имат право на вето върху някои от решенията на МВФ и Световната банка.

 

 

 

Бордът на изпълнителните директори на Международния валутен фонд (МВФ) разглежда доклад на етичната комисия за действията на Кристалина Георгиева в Световната банка. Това съобщи говорител на МВФ, цитиран от Ройтерс.

 

 

 

Кристалина Георгиева беше извикана от предишния си работодател Световната банка във връзка със съмнения за оказване на натиск относно доклад за икономическото развитие на Китай.

 

 

 

Тя е обвинена, че като директор на Световната банка е оказала натиск върху служители за подобряване рейтинга на китайската икономика и така позицията на Китай  в класацията „Да правиш бизнес“ (Doing Business) за 2018 година  се е преместила от 85-о място на 78-о място. В обвиненията е замесено и името на бившия финансов министър Симеон Дянков.

 

 

 

Кристалина Георгиева категорично заяви, че не е съгласна с констатациите.

Георгиева категорично отрича да е оказвала натиск върху когото и да било в Световната банка да манипулира данни.

 

 

 

 

 

Тя е коментирала на среща в петък вечерта със служителите на МВФ огласените обвинения, че през 2018 година – докато е била на ръководна позиция в Световната банка – е повлияла за изкуствено повишаване на рейтинга на икономиката Китай в класацията „Да правиш бизнес“, изготвяна всяка година и публикувана от Световната банка.

 

 

 

„Нека се изразя просто – това не е вярно!“, е заявила Георгиева според агенция Ройтерс, която разполага със стенограма от срещата в МВФ.

 

 

„Нито в този случай, нито преди, нито след това съм оказвала натиск за манипулиране на данни“, е казала още Кристалина Георгиева.

 

 

 

Сред създателите на „Да правиш бизнес“ е бившият ни министър на финансите Симеон Дянков. Неговото име също се споменава в публикувания снощи доклад на адвокатска кантора, разследвала по поръчка на комисията по етика в Световната банка възможни нередности при изготвянето на класацията за 2018 година.

 

 

В доклада се твърди, че Дянков е изиграл важна роля в манипулирането на данните за китайската икономика.

 

 

Обвиненията срещу Георгиева може да послужат и като оръжие в ръцете на Републиканската партия в САЩ, която многократно се е противопоставяла на увеличаването на ресурсите на МВФ при управлението на Георгиева.

 

 

 

Членът на Камарата на представителите от Републиканската партия Френч Хил – един от най-изявените критици в Конгреса на издаването на т. нар. специални права на тираж от МВФ, посочи, че докладът повдига сериозни въпроси за мотивацията на българката, докато е била в Световната банка.

 

 

 

Той дори намекна за отстраняване от сегашния ѝ пост: „Ако тези обвинения са верни, то бордът на МВФ трябва незабавно да направи оценка на службата ѝ на ръководната позиция тук“, коментира той. „Финансовите пазари и хората, които определят политиките, разчитат на експертизата на международните кредитори и тази репутация сега е опетнена“, категоричен бе той.

 

 

Друг републиканец – Анди Бар, пък призова финансовото министерство да направи оценка на действията на Георгиева при подготовката на разпределението на специалните права на тираж в светлината на новите разкрития. „Гарантирането на почтеността на МВФ е от съществено значение“, коментира той.

 

 

Голяма вреда

 

 

За Джъстин Сандифър, наблюдател на Световната банка към неправителствения Център за световно развитие (Center for Global Development), докладът може да навреди на отношенията на Георгиева с членовете на МВФ.

„МВФ отговаря за гарантирането на честността на международната макроикономическа статистика и държи отговорни страните за честността на техните данни“, припомня Сандифър.

 

 

Скандалът дава и рядък шанс да се види как всъщност Китай оказва влияние върху лидерите на международни финансови институции през последните години, както и доколко тези лидери реагират на случващото се в Пекин.

 

 

Но докладът на WilmerHale изрично подчертава, че не обвинява в нередности Китай. „Нека да е ясно, нашият доклад не трябва да се разбира като заключение, че е имало каквото и да е било неподходящо поведение от името на китайските или други държавни власти“, се казва в текста.

 

 

 

Трудностите с Китай

 

 

Трудностите с Китай нарастват, когато властите в Пекин стават все по-напористи при управлението на президента Си Дзинпин. Тогава и напрежението с Вашингтон се засилва на редица фронтове, включително и по отношение на търговията и икономиката.

 

 

Пол Ромър, нобеловият лауреат, който бе главен икономист на Световната банка до напускането си в началото на 2018 г. след неразбирателство с тогавашния президент Джим Йон Ким и Георгиева, разкри в интервю, че Китай често оказва натиск върху персонал на банката, за да бъдат внасяни промени в предварителните варианти на доклада.

 

 

 

Пред АФП Ромър коментира в четвъртък, че по време на работата си за Световната банка не е бил наясно с опити за натиск от страна на Георгиева в полза на Китай. „Имах подозрения, че нещо като това може би се случва“, допълва обаче той, цитиран от Yahoo.

Ромър напуска, след като изрази публично притесненията си за това как банката е внасяла изменения в методологията на доклада, което е променило значително класирането на някои страни, особено Чили. По думите му страната е била значително по-надолу при управлението на социалистката Мишел Бачелет, но се е издигнала при по-консервативния й наследник Себастиан Пинйера.

„Когато повдигнах въпроса, Кристалина организира прикритие, замазване“ на ситуацията, коментира той, цитиран от АФП.

 

Дойче веле, Инвестор бг, Банкер

Политика

More in Политика

РАДЕВ100450_660_370

Радев: Честит Първи май! Без социална справедливост всяко общество е обречено на разделение

май 1, 2024
прокуратура

Прокуратурата по казуса с фалшивите подписи: Има данни за документни престъпления

април 29, 2024
лена

Лена Бориславова за фалшифицираните документи: Не се притеснявам от проверка, не съм търсена от органите на реда

април 29, 2024
корал

Сдружение „Корал“: Петков и Бориславова фалшифицираха подписите ни, за да може той да стане премиер. Те са за затвора

април 28, 2024
ezgif-3-57df8d198e

Драмата се заплита. Киро убеден, че Пеевски няма да го нарича пудел и булка, ако е без бодигардовете си

април 26, 2024
171411626263820

Борисов отговори на Лена Бориславова: Ние там, където плюем, не лижем след това

април 26, 2024