ОБЩЕСТВО

Нов удар: 41% от фирмите у нас готвят съкращения

Нов удар: 41% от фирмите у нас готвят съкращения

 

 

1175138

 

 

 

Високите цени на енергията и поголовната инфлация ще докарат нов сериозен проблем – съкращения в повечето фирми. Близо половината от компаниите в България декларират, че най-вероятно в близките месеци ще бъдат принудени да съкращават служители, притиснати от ръста на инфлацията, спадналите обороти и все по-високите разходи за консумативи и осигуровки. Най-вероятно, повечето фирми ще бъдат принудени да освободят между 3 и 8% от служителите си. Това означава, че до пролетта между 27 000 и 40 000 работници ще бъдат съкратени.

 

 

4% от фирмите ще преустановят дейност за неопределено време, ако цените на енергоносителите продължат да са високи. Това се посочва в експресно анкетно проучване на Българска търговско-промишлена палата във връзка това как се отразяват цените на електроенергията и природния газ. Анкетата е проведена в периода 4-6 януари.

 

 

41% от от фирмите посочват, че ако кризата продължи прекалено дълго, ще се наложи да съкратят част от персонала си. Около 63%  от анкетираните дружества посочват, че не могат да увеличат заплатите на работниците на фона на сериозната инфлация в цените и несигурния пазар на ел. енергия.

 

 

 

Проучването показа, че няма фирми, които да са подготвени да се справят със собствени сили поради шокиращо високите цени на енергийните носители. Пренебрежимо нисък дял (едва 1%) от фирмите са реализирали прогрес в тези условия, както и тези които гледат позитивно, поради това, че са насърчени да инвестират във ВЕИ за собствени нужди (3% от анкетираните).

 

 

 

74%  от отговорилите смятат, че не могат да планират цените на предлаганите стоки и услуги от тях, поради динамиката в цените на електроенергията, която в края на 2021г. достигна пикови равнища на пазара „Ден напред“ до нива от 824.55 лв./ MWh.

 

 

В проучването една трета от компаниите (34%) посочват, че заради това пропускат поръчки и изпълняват само вече поетите ангажименти, защото динамиката не позволява нормално планиране. 76% от предприемачите считат, че е необходимо компенсацията да бъде съобразно предложенията на национално представителните работодателски организации, а именно без ограничен таван от 30% на компенсацията.

 

 

 

По този начин мярката ще окаже сериозен ефект върху фирмите и небитовите потребители и ще има стопиращ ефект върху динамичния ръст в цените на стоките и услугите и ще окаже сериозен позитивен ефект върху икономическата среда. Едва 5% от бизнеса определя предложения механизъм за компенсация за достатъчен.

 

Блиц

ОБЩЕСТВО

More in ОБЩЕСТВО

extlb9pkgsfa1pgpezzg

Армията ни продължава да намалява, военните пилоти почти не летят, а моряците не плават

май 5, 2024
nova-tv-rozhdestvo-768x397

Нова телевизия сцепи мрака с идиотски гаф за Великден

май 5, 2024
IMAGE_13975557_40_0

Румънска реч оглася Слънчев бряг, украинки решиха проблемите на търговците / ВИДЕО

май 5, 2024
christos2

Христос Воскресе! Честит Великден! Много здраве и благополучие!

май 4, 2024
960x540

Акад. Петър Иванов: Вижте преди изборите каква е истинската реалност у нас

май 4, 2024
161d161aa3984ee18574c726c4a9114c

Евростат: България остава страната в ЕС с най-ниска продължителност на живота

май 3, 2024