Европа

Лидерите на ЕС се споразумяха за частично ембарго върху вноса на руски петрол

Лидерите на ЕС се споразумяха за частично ембарго върху вноса на руски петрол

 

1010x570

 

 

Лидерите на Европейския съюз постигнаха компромис за налагане на частично петролно ембарго на Русия по време на среща на върха, посветена на подпомагането на Украйна с дълго отлагания пакет от санкции, който беше блокиран от Унгария, съобщи Асошиейтед прес.

 

 

 

Частичното ембарго обхваща само руския петрол, внасян по море, като се допуска временно изключение за вноса, доставян по тръбопроводи.

 

 

 

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви в Туитър, че споразумението обхваща повече от две трети от вноса на петрол от Русия, „прекъсвайки огромен източник на финансиране за нейната военна машина. Максимален натиск върху Русия за прекратяване на войната“.

 

 

ЕС вече беше наложил пет предишни кръга санкции на Русия във връзка с нейната война в Украйна. Те са насочени индивидуално срещу повече от 1000 души, включително руския президент Владимир Путин и висши държавни служители, както и прокремълски олигарси, банки, въгледобивния сектор и др.

Шестият пакет от мерки, обявен на 4 май, обаче беше спрян поради опасения за доставките на петрол.

 

 

Унгарският премиер Виктор Орбан даде да се разбере, че може да подкрепи новите санкции само ако бъде гарантирана сигурността на доставките на петрол за страната му. Страната, която няма излаз на море, получава над 60 процента  от петрола си от Русия и зависи от суровия петрол, който идва по тръбопровода „Дружба“ от съветската епоха.

 

 

 

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен първоначално омаловажи шансовете за пробив по време на срещата на върха. Но лидерите постигнаха компромис, след като украинският президент Володимир Зеленски ги призова да прекратят „вътрешните спорове, които само подтикват Русия да оказва все по-голям натиск върху цяла Европа“.

 

 

 

Фон дер Лайен заяви, че наказателният ход „ефикасно ще намали около 90 процента от вноса на петрол от Русия в ЕС до края на годината“.

 

 

 

ЕС получава около 40 процента от необходимия му природен газ и 25 процента  от петрола от Русия, а разногласията по този въпрос разкриха границите на амбициите на 27-те страни от търговския блок.

 

 

 

 

Унгария, която е начело на група държави от ЕС, включваща Словакия, Чехия и България, разчита в голяма степен на Русия за енергия и не може да си позволи да спре вноса. В допълнение към нуждата си от руски петрол, Унгария получава 85 процента от природния си газ от Русия, посочва АП.

 

 

 

При пристигането си на двудневната среща на върха Орбан беше категоричен, че сделка не се вижда, като подчерта, че Унгария се нуждае от осигурени енергийни доставки.

 

 

 

 

Френски официални представители заявиха, че решението на Германия и Полша да се откажат от руския петрол до края на годината и да се откажат от петрола от нефтопровода „Дружба“ ще помогне за достигане на обявения от Фон дер Лайен праг от 90 процента.

Източник: БТА

Европа

More in Европа

1010x570

Борис Джонсън: Ако Украйна загуби, това ще бъде краят на нашата хегемония

април 18, 2024
1010x570

Белгия разследва мрежа за руско влияние в Европейския парламент – предполага се, че евродепутати са получили пари от Москва

април 12, 2024
евро хърватия

Лоша икономическа новина от Хърватия година след приемането на еврото

април 4, 2024
Image_17542094_40_0

Разследват Урсула фон дер Лайен за измама с COVID ваксини

април 2, 2024
борел

Жозеп Борел: Западът подкрепя Киев в полза на своите интереси, а не от любов към украинците

март 26, 2024
орбан402460791

Орбан: Западът може да изпрати войски в Украйна до два-три месеца. Брюксел е пленник на мрежата на Сорос

март 22, 2024