СВЯТ

МВФ: Потребителите трябва да поемат тежестта на по-високите цени на горивата, за да ги пестят

МВФ: Потребителите трябва да поемат тежестта на по-високите цени на горивата, за да ги пестят

кристалинаzx952y526_3946839

 

 

 

МВФ призова политиците да не компенсират цените на горивата. Вместо това потребителите трябва да поемат тежестта на по-високите цени, за да насърчат спестяването на енергия и да подпомогнат по-широкото преминаване към зелена такава, пише econ.bg.

 

 

Международният валутен фонд (МВФ), ръководен от Кристалина Георгиева, предупреди европейските правителства да не се намесват във влошаващата се енергийна криза в региона с прилагането на широкообхватна финансова подкрепа. Вместо това потребителите трябва да поемат тежестта на по-високите цени, за да насърчат спестяването на енергия и да подпомогнат по-широкото преминаване към зелена такава.

 

 

Според МВФ целта на правителствата трябва да е да защитят най-уязвимите домакинства с целенасочена подкрепа. Обратното, съществуващите политики за смекчаване на тежестта от нарастващите разходи за всички потребители биха засегнали европейските икономики, много от които вече са на ръба на рецесия, и биха възпрепятствали енергийния преход.

 
„Правителствата не могат да предотвратят загубата на реален национален доход, произтичаща от шока от условията на търговия. Те трябва да позволят пълното увеличение на разходите за горива да премине към крайните потребители, за да се насърчи спестяването на енергия и отказът от изкопаеми горива“, пише европейското подразделение на МВФ в публикация в блог.

 

 

 

Базираният във Вашингтон институт предупреди, че широка подкрепа е недалновидна. Изчисленията показват, че на някои правителства тя ще струва около 1,5% от брутния вътрешен продукт тази година, като същевременно ще продължи да надува търсенето, следователно и цените.

 

 

 

Пълното компенсиране на увеличението на разходите за живот за най-бедните 20% от домакинствата би струвало на правителствата сравнително по-ниските 0,4% от БВП средно за цялата 2022 г., се казва в анализа. Също така е „уместно“ в кратък срок правителствата да подкрепят някои иначе жизнеспособни предприятия в момент на скок на цените, например, ако Европа се сблъска с пълно спиране на газовите потоци от Русия. Коментарите на МВФ идват, докато европейските страни се борят да намалят потреблението на енергия и зависимостта от руските петрол и газ.

 

 

СВЯТ

More in СВЯТ

FILE PHOTO: A sign outside the headquarters of JP Morgan Chase & Co in New York, September 19, 2013. REUTERS/Mike Segar/File Photo

Русия конфискува $440 млн. от най-голямата американска банка JPMorgan

април 25, 2024
макрон

Макрон: Европа е на смъртен одър и може да умре. Правилата се промениха

април 25, 2024
кипър

По 250 евро към пенсията за Великден в любима на българите страна за туризъм и работа

април 25, 2024
Апти_Алаудинов_2343663925109928787_8510251585202529343_big

Бившият командир на „Ахмат“: Въоръжените сили на Украйна ще започнат да се разпадат в повечето направления през май-юни

април 24, 2024
ako-rusiia-specheli-voinata-evropa-726

Урсула фон дер Лайен с епохално откритие: Ако Русия спечели войната, Европа вече няма да е същата

април 24, 2024
бригади

Forbes: Две бригади на украинските въоръжени сили избягаха от Очеретино

април 24, 2024