САЩ

САЩ не признават съда в Хага, но приемат заповедта за арест на Путин

САЩ не признават съда в Хага, но приемат заповедта за арест на Путин

1010x570

 

 

 

Президентът на САЩ Джо Байдън вярва, че заповедта на Международния наказателен съд (МНС) за арест на руския лидер Владимир Путин е оправдана, защото той е извършил военни престъпления в Украйна.

 

 

Президентът обаче отбеляза, че САЩ и няколко други страни не признават авторитета на МНС в Хага.

 

„Мисля, че е оправдано, но въпросът е, че не е международно признат и от нас“, каза 80-годишният Байдън пред репортери, преди да напусне Белия дом за уикенд пътуване до Делауеър. Но мисля, че има много силна точка, добави той.

 

На въпрос дали смята, че Путин трябва да бъде съден за военни престъпления, свързани с войната в Украйна, президентът не отговори директно, но каза, че е ясно, че руският лидер наистина е извършил военни престъпления.

 

 

„Той очевидно е извършил военни престъпления“, каза Байдън пред репортери.

 

 

Хага издаде заповед за ареста на Путин в петък по подозрение за незаконно отвличане и депортиране на деца и незаконно прехвърляне на хора от Украйна в Русия, в първата заповед на МНС, свързана с войната на Кремъл в Украйна.

 

 

„Има разумни основания да се смята, че Путин носи индивидуална наказателна отговорност за гореспоменатите престъпления“, каза базираният в Холандия съд.

 

 

Вицепрезидентът Камала Харис каза на Мюнхенската конференция по сигурността миналия месец, че САЩ са установили, че Русия е извършила престъпления срещу човечеството в Украйна.

 

 

„Техните действия са нападение срещу нашите общи ценности, нападение срещу нашата обща човечност, каза Харис, цитирайки доказателства за убийства в стил екзекуция, изнасилване и изтезания. Съединените щати официално установиха, че Русия е извършила престъпления срещу човечеството.

САЩ

More in САЩ

банка-фалит

Втора крупна банка в САЩ затвори в рамките на седмица. Тръмп: Иде Голяма депресия, далеч по-мощна от тази през 1929 г.

март 13, 2023
110a1807a0324d23d971ba48e9c7a9bd-396452334

Една банка фалира, друга се клати и Уолстрийт се чуди за какво става дума

март 11, 2023
тръмпи90-170385-1_wide

Тръмп разкри какво е казал на Путин за войната и се възмути: „чудовища, глобалисти и глупаци“ управляват САЩ

март 5, 2023
ezgif-4-13d791f2c4

US военен: Медиите в САЩ усилено подготвят американските граждани за сблъсък с Русия и Китай

март 3, 2023
1010x570

Нюланд насърчава Украйна да нанесе удари по Крим: Подкрепяме!

февруари 17, 2023
републиканци

41% от републиканците в САЩ са съгласни Русия да получи украински територии

февруари 7, 2023