ОБЩЕСТВО

Европрокуратурата тръгва, от 1 юни Кьовеши чака сигнали за престъпления и на български език

Европрокуратурата тръгва, от 1 юни Кьовеши чака сигнали за престъпления и на български език

cdfaf94833e74060bab9415aab779736

 

 

 

Европейската прокуратура ще стартира работа с около 2000 дела

 

 

 

Ръководената от Лаура Кьовеши европейска прокуратура ще приема сигнали от всеки и на всички езици на ЕС от вторник, 1 юни. Те могат да се подават онлайн през специален формуляр, който ще е активен със старта на работата на институцията на 1 юни, пише вестник Сега.

 

 

 

Европейската прокуратура (ЕППО) е компетентна да предаде на съд престъпления, засягащи финансовите интереси на ЕС. Такива са измами, корупция, изпиране на пари и присвояване, които могат да имат отрицателно въздействие върху парите на данъкоплатците в ЕС.

 

 

 

 

За престъпление може да съобщи всеки – граждани на ЕС или граждани на държави извън ЕС, физически или юридически лица. От институцията обясняват, че трябва да има „разумни основания да се подозира, че е извършено престъпление, засягащо финансовите интереси на ЕС“. Не се изисква подателите на сигналите да представят доказателства. Сигналите не може да са анонимни.

Ако престъпленията, свързани с докладваните факти, са от компетентността на ЕППО, ще започнем и ще проведем разследване без ненужно забавяне„, обещават от ЕППО.

 

 

 

И предупреждават, че „сигнал за извършено престъпление, за който впоследствие се докаже, че е умишлено неверен или подвеждащ, или умишлено представен с незаконна цел, може да доведе до правни последици за подателя му, включително, но не само, административни и/или наказателни санкции„.

 

 

 

Освен със сигнали ЕППО ще се занимава с вече образувани разследвания, които попадат в нейната компетентност. „Сега“ опита да разбере колко и кои български дела ще бъдат прехвърлени към Люксембург от 1 юни. Пресслужбата на Кьовеши обясни, че очаква да започне работа с около 2000 случая, които националните власти ще им прехвърлят.

 

 

 

В ЕППО участват 22 страни от ЕС. Това обаче е приблизително число, тъй като властите трябва да дадат достъп до тези висящи разследвания на 1 юни. ЕППО допълни, че все още няма информация от България.

 

 

 

Затова „Сега“ потърси и говорителката на главния прокурор Сийка Милева с въпроса колко и кои дела ще бъдат прехвърлени от вторник към европрокуратурата. Милева обаче не успя да отговори.

 

 

 

 

Все пак под шапката на Люксембург се очаква да минат дела за случаи като този за разкритията на ОЛАФ за тежки нарушения при поръчка на българското МВР, с която са купени стотици джипове. През февруари скандалът допълнително нагнети напрежението между президента Румен Радев и вече бившия премиер Бойко Борисов.

 

 

 

Октомври 2020 г. пък Гражданското сдружение БОЕЦ сезира Кьовеши за факти и обстоятелства около изграждането на газопровода „Турски поток“ на българска територия. Преди това и евродепутатът Елена Йончева обяви, че ще иска Кьовеши да провери парите, които отиват за българските пътища, както и как точно се строят те.

 

Сега, Дунав мост

ОБЩЕСТВО

More in ОБЩЕСТВО

9cd8d4d4bc8fb70ffc27d33881a25d8f

КНСБ: Заплатата на 65% от работещите не стига за издръжка, 30% от тях получават дори под 1000 лв.

май 1, 2024
РАДЕВ100450_660_370

Радев: Честит Първи май! Без социална справедливост всяко общество е обречено на разделение

май 1, 2024
big_hail-189519_1280fdf

БАБХ: Време е България да научи истината за агнешкото и яйцата в плик на Великден

април 30, 2024
залез

Свидетели сме на залеза на Запада. Е, няма да е безболезнено, но и никой не е обещавал да е

април 30, 2024
лена киро

Кирил и Лена – мизерия на съзнанието с участието на всички държавни институции

април 29, 2024
затвор

Затвор „мечта“ за 42 милиона лева за ВИП персони отваря врати – без решетки, по двама в стая с отделен WC

април 29, 2024