Политика

Управител в ББР е вземал близо половин милион лева заплата

Управител в ББР е вземал близо половин милион лева заплата

 

petkov

 

 

Един от управителите на Българската банка за развитие е вземал 468 000 лева годишна заплата. Това съобщи пред депутатите днес икономическият министър Кирил Петков

Българската банка за развитие (ББР) изследва икономически свързаности на кредити, отпуснати от нея заради санкцията на Делян Пеевски по глобалния акт „Магнитски“, обяви министърът на икономиката Кирил Петков в отговор на въпрос от ДПС.

 

 

Депутатът от движението Йордан Цонев поиска информация дали Пеевски е имал кредити като физическо лице.  Петков му отговори, че като такова той не е получавал заеми от ББР, предаде днес.бг.

 

 

 

„Има няколко компании, които в момента ги изследваме дали има някаква икономическа връзка и то не го изследваме на база само да кажем: „Господин Пеевски е бил там“, а както знаем, сега „Магнитски“ е голям въпрос и най-малкото бихме искали да имаме риск по акта „Магнитски“ за ББР“, обясни министърът.

 

 

 

Един от управителите на Българската банка за развитие е вземал 468 000 лева годишна заплата, каза още министърът на икономиката. От парламентарната трибуна той сподели, че има устни сигнали за корупция по това време, но няма как да ги докаже, защото не са му предадени писмено.

 

 

 

Стоян Мавродиев, който беше в ръководството на банката, е имал голям брой съветници на високи заплати, които са ползвали луксозни коли, разкри още Петков, цитиран от БНР.

 

 

 

„468 000 лева годишна заплата на един от управителите беше впечатляващо, бонус на месец по 60 000 лева заплата и автомобил на огромна стойност още стои на паркинга на ББР и интересното беше, че когато споделих, че 60 000 е заплатата, стигала месечната на управител, ме поправиха от БНБ, че имало и месеци, където са били само 33 000“, обясни министърът.

 

 

 

 

Може би хората с майбаси имат проблем с оставането на финансовия министър Асен Василев. Това коментира пред журналисти в парламента по-късно служебният министър на икономиката Кирил Петков. Той бе помолен да коментира обвиненията към колегата му Асен Василев, отправени в декларация от ПГ „Има такъв народ“.

 

 

 

„Много бе разочароващо да видя как към едни от най-качествените хора, които аз познавам, човек, който е бил в топ двата процента на Харвард, който и в момента цялата китайска авиоиндустрия ценообразува билетите на базата на негов софтуер и на неговата компания, която той управлява, просто ми звучеше като някаква жълта преса. Не знам защо това го направиха. Бях учуден и разочарован да видя, че за такъв качествен човек може така да се говори и то от трибуната на Народното събрание“, каза Петков.

 

 

 

Министърът обърна внимание, че колегата му е изготвил „уникален бюджет“, в който за пръв път се е дало на пенсионерите, без да се взима от учителите или от здравните работници, а парите са били взети от майбасите.

 

 

 

„Така че може би хората с майбаси имат проблем с неговото оставане“, коментира Петков.

 

 

Той бе категоричен, бе не би участвал в правителство, в което не се оценява финансовата мисъл на министъра. Петков коментира, че докато преди от НАП са били фокусирани в малки кафенета и ресторантчета, сега откакто Василев е на поста, НАП се е фокусирал към компаниите с големи обществени поръчки и много кеш пари в сейфовете.

 

 

 

„Предполагам, че много от тези компании сега не искат да го видят отново министър на финансите, така че стрелят от хълбока“, коментира Петков

 

 

Министър Петков бе изслушан в пленарна зала за състоянието на Българска банка за развитие. Той коментира провелия се дебат в пленарна зала и го определи като „конструктивен“.

 

 

 

 

По думите му очакваната загубата на банката е в размер на 250 млн. лв. Петков увери, че банката е ликвидна и няма проблем. „Лошото е, че 1,4 млрд. лв. от нашите пари са били вкарани там, така че тези загуби ще бъдат покрити от данъкоплатците“, обясни министърът.

 

 

 

Според Петков е много важно да се промени общественото мнение по въпроса с грантовото финансиране. Той настоя, че реално в България само 15 процента от компаниите имат експортен потенциал, а 1,5 процента от тях имат по-висока продуктивност от средноевропейската. Ако искаме България да стане иновативна работеща икономика, която да продава в целия свят и да е успешна, дяловите инструменти в Плана за възстановяване трябва да останат, настоя Петков. По думите му ще е много жалко, ако България пропусне този исторически шанс да промени своята икономика.

 

 

 

 

Според него, ако парите бъдат раздадени като грантове, те просто ще се изхарчат, без да имаме иновативни компании. Министърът отчете, че за да се предотврати рискът от корупция по плана е привлечена Европейската централна банка. По думите му така няма да могат парите да се разпределят от чиновници. „Време е да спрем с усвояването, време е да променим тази икономика, защото иначе няма да сме богати и корупцията ще си продължава по същия начин“, коментира той.

Политика

More in Политика

c5f5f63fd2304e109b375828b933ed2f

Борисов: Направих сглобката, за да успокоя държавата, ПП не искат да си признаят големия балон, който се наду

май 17, 2024
Image_17946323_40_0

Радев с първи думи за мелето с Кирил Петков, ще вземе ли главата на шефа на НСО

май 17, 2024
big_payimage-6266907c4

Израел крои голям план за България през главата на Турция

май 16, 2024
welt-deset-darzhavi-es-otkazaha-da-928

България сред тях ли е? Welt: Десет държави от ЕС отказаха да дадат на Украйна „гаранции за сигурност“

май 15, 2024
бнб

Управителят на БНБ: България няма да изпълни критериите за еврото до доклада през юни

май 14, 2024
shalamanov_bgnes

Ястребът Велизар Шаламанов: Смените, които прави Путин, не са добри новини за Украйна и за нас, защото са верни решения

май 13, 2024