Политика

АФИС: БСП води пред ГЕРБ с 1,2% за евровота! 60% от българите смятат, че страната върви в грешна посока

АФИС: БСП води пред ГЕРБ с 1,2% за евровота! 60% от българите смятат, че страната върви в грешна посока

 

 

афис5259

 

 

БСП изпреварва ГЕРБ с 1,2% при нагласите за европейските избори. Това сочи последното проучване на агенция АФИС. Ако изборите за Европейски парламент бяха днес, за левицата биха гласували 24,2 на сто, а за ГЕРБ – 23 на сто. ДПС събират 7,7% , а Патриотите – 3,3%. Около 30 на сто от анкетираните нямат намерение да гласуват на европейските избори през май.

 

 

 
От АФИС припомнят, че преднината на БСП е в рамките на статистическата грешка, но подчертават, че силите на двете основни партии реално са изравнени.
Към този, сравнително отдалечен от събитието момент, изглежда слабо вероятно да се очертае такава изненада, която да позволи на нов играч да се намеси в спора за призовото място, добавят социолозите. Интересът към предстоящия евровот остава на традиционно ниско ниво.

 

 

 

 

 

По скалата от 0 до 10 едва 35 на сто са абсолютно сигурните гласоподаватели, при това състоящи се предимно от привърженици на три партии – БСП, ГЕРБ и ДПС.
Шансовете на останалите партии и коалиции са твърде условни и пренебрежимо малки. Единствено коалицията „Обединени патриоти“ разполага с потенциална възможност да се сдобие с не повече от един мандат, но и това не е сигурно.

 

 

 

 

При цялата условност на изчислението полагащите се на България 17 мандата, според сегашните предварителни нагласи и с уговорката, че до изборите има достатъчно време за размествания в класацията, биха се разпределили по начина, представен на следващата диаграма. Ако разликата между водещите политически сили надхвърли 3,4 пункта, това ще означава и разлика от един мандат. В случай, че коалицията „Обединени патриоти“ успее да прекрачи бариерата от 5,89%, националистите ще се поздравят с един мандат, който ще бъде за сметка или на първия в класацията, или на ДПС.

 

 

 

 

 

 

Ако в България има отлика от ситуацията в другите държави-членки на ЕС, тя е в отношението към съюза като цяло. Почти навсякъде в ЕС недоверието към общоевропейските институции превишава доверието. У нас е обратно: след известен период на колебание преди няколко години, когато избухна бежанската вълна, доверието на българските граждани към ЕС е устойчиво.

 

 

 

 

 

Защо при това положение избирателната активност е ниска и се очертава като ниска и на предстоящите през месец май избори? Защото, въпреки сравнително високото доверие в ЕС, българските граждани не смятат, че нещата в съюза са наред и всичко се развива в правилната посока.

 

 

 

 

От данните в проучването се вижда, че ситуацията в ЕС се оценява негативно, макар и не чак толкова, колкото е оценено положението у нас. За 60 на сто от българите страната ни се развива в погрешна посока, едва 22 процента е оценяват като „правилната“. За сравнение 44% казват, че Европа върви в грешна посока, срещу 34% за правилната.

 

 

 

От агенцията коментират също, че българинът, по време на политически кампании е настроен не да избира, а да протестира и наказва. Тоест по-голямата част от българите с гласа си показват, че са против нещо. Българите, добавят от АФИС, загубиха доверието в собствената си държава и в съзнанието им ЕС е оформил образа си на нещо като убежище, накъдето да се упътят, ако им се отвори възможност.

 

 

 

 

Това е причината, поради която у нас е изключително и нетипично високо одобрението на идеята за общоевропейска прокуратура, тъй като 71% от пълнолетните български граждани са убедени, че политическата система у нас работи за богатите и равенството пред закона е идея само на книга. Това е и причината, поради която във всяко второ българско домакинство има най-малко един член, който или е напуснал страната, или в близко време възнамерява да го стори.

 

 

 

 

В представата на мнозина наши сънародници Европа е спасителен бряг от несгодите, които понасят във водите на българската река. Затова и избирателната активност тук през май ще бъде по-висока в сравнение с почти всички други страни от ЕС, но по-ниска в сравнение с онази активност, която обикновено измерваме по време на национални и местни избори.

 

 

 

 

Коментарът е въз основа на данни от национално представително проучване, осъществено от Агенция АФИС в периода 14-19 януари 2019 година. Интервюирани пряко в домовете им са 1010 пълнолетни български граждани.

ДУМА

Политика

More in Политика

big_12

СТЕНОГРАМА закова Главчев за детската болница – кой е отговорен, ето как е прието решението

май 2, 2024
РАДЕВ100450_660_370

Радев: Честит Първи май! Без социална справедливост всяко общество е обречено на разделение

май 1, 2024
прокуратура

Прокуратурата по казуса с фалшивите подписи: Има данни за документни престъпления

април 29, 2024
лена

Лена Бориславова за фалшифицираните документи: Не се притеснявам от проверка, не съм търсена от органите на реда

април 29, 2024
корал

Сдружение „Корал“: Петков и Бориславова фалшифицираха подписите ни, за да може той да стане премиер. Те са за затвора

април 28, 2024
ezgif-3-57df8d198e

Драмата се заплита. Киро убеден, че Пеевски няма да го нарича пудел и булка, ако е без бодигардовете си

април 26, 2024