Политика

Румен Радев: На Конституцията не трябва да се посяга произволно

Румен Радев: На Конституцията не трябва да се посяга произволно

констbig_295

 

 

Доколко предложеният от Министерския съвет законопроект за независим прокурор, който да разследва главния, е целесъобразен, ефективен и противоречи ли на Конституцията. Това попита президентът Румен Радев своя правен съвет на днешната среща.

 

 

 

Държавният глава инициира дебат за промени в Конституцията, от който трябва да стане ясно къде е мястото на прокуратурата в съдебната власт, пише debati.bg. „Очаквам да чуя вашето мнение по широк кръг от въпроси.

 

Най-належащият е вашето мнение за предложения законопроект от Министерския съвет, доколко според вас той е целесъобразен, ефективен, има ли противоречия с Конституцията, ще може ли предложеният модел да работи рационално”, заяви президентът. И добави: „Можем да разширим дебата в по-широк обхват. Това е структурата и ефективността на ВСС, самият модел на прокуратурата, самият модел на Съдебната власт.

 

 

 

Защото, вие знаете по-добре от мен, от пет поправки в Конституцията четири са в Глава „Съдебна власт“. За да се събираме пак днес, хубаво е да има един анализ, доколко ефективно с тези поправки днес функционира съдебната власт.” Държавният глава ще настоява в дебата да се включат и правата на гражданите – „как можем да ги засилим, как можем да засилим тяхното участие, контрола върху управлението, върху обществените процеси”.

 

 

 

 

Президентът е категоричен, че върху Конституцията не може да се посяга произволно. „Това е една демократична Конституция, една от първите в посткомунистическия период в цяла Източна Европа.

 

 

Тази Конституция въведе демократичните принципи, въведе разделението на властите, въведе правата на гражданите, въведе устройството и функционирането на една демократична държава наред с ограниченията на обхвата на нейната дейност”, каза Радев. Той обаче попита: „Успя ли проектът, заложен в тази Конституция, да изгради демократична, правова и социална държава, така както е в нейния преамбюл?

 

 

 

Има ли в Конституцията достатъчно защитни механизми срещу погазването на разделението на властите и срещу авторитарен произвол? Имаме ли системен проблем поради противоречив, неправилен прочит на Конституцията, който да води до остър дефицит на справедливост в нашето общество? И ако има такъв – какви са причините, имаме ли системен проблем”. В четвъртък президентът ще се срещне със съсловни организации, на които ще бъдат обсъдени същите въпроси.

 

 

Политика

More in Политика

big_12

СТЕНОГРАМА закова Главчев за детската болница – кой е отговорен, ето как е прието решението

май 2, 2024
РАДЕВ100450_660_370

Радев: Честит Първи май! Без социална справедливост всяко общество е обречено на разделение

май 1, 2024
прокуратура

Прокуратурата по казуса с фалшивите подписи: Има данни за документни престъпления

април 29, 2024
лена

Лена Бориславова за фалшифицираните документи: Не се притеснявам от проверка, не съм търсена от органите на реда

април 29, 2024
корал

Сдружение „Корал“: Петков и Бориславова фалшифицираха подписите ни, за да може той да стане премиер. Те са за затвора

април 28, 2024
ezgif-3-57df8d198e

Драмата се заплита. Киро убеден, че Пеевски няма да го нарича пудел и булка, ако е без бодигардовете си

април 26, 2024