Галъп: Силна антиимигрантска вълна залива Европа

Spread the love

Germany-anti-islam-protest

Цяла Европа е залята от антиимигрантски настроенияБългария не прави изключение. Това са показали резултатите от 39-ото годишно световно допитване на УИН/„Галъп интернешънъл“.

Оказва се, че в рамките на Евросъюза най-силните антиимигрантски нагласи се забелязват в източните страни. Там неблагоприятните са 61 %, а благоприятните – 24 %. След тях се нареждат южните страни с 28 % благоприятни отговори и 54% неблагоприятни. Накрая се нареждат северозападните страни – 33 % благоприятни и 49 % неблагоприятни отговори.

У нас 11% смятат, че имиграцията на работници е нещо хубаво, но 62% са на обратното мнение. Останалите се затрудняват да отговорят. Така, с нетна стойност от -51, България се оказва сред страните, които в най-голяма степен се противопоставят на имиграцията.

Има видима разлика между Белгия, Франция и Великобритания от една страна и Германия – от друга. В Белгия делът на неблагоприятните оценки е 68 %, а този на благоприятните – 19 %. Във Франция – благоприятните са 22 %, а неблагоприятните – 58 %; Великобритания – 30 % благоприятни и 51 % неблагоприятни. В Германия преобладаващи са благоприятните нагласи с 44 %. Неблагоприятните са 39 %.

Общественото мнение в 42 страни по света е срещу имиграцията на чуждестранни работници, а в 27 страни е „за“. 57 % по света са на мнение, че имиграцията е нещо хубаво. 32 % са тези, които смятат, че е нещо лошо. Най-бедните страни по-скоро подкрепят миграцията, по-богатите – не, а най-богатите са разделени в мненията си. Тези резултати са получени при задаване на въпроса: „Като цяло смятате ли, че имиграцията на чуждестранни работници е добро или лошо нещо за нашата страна?“

Вицепрезидентът на световната асоциация УИН/„Галъп интернешънъл“ Кънчо Стойчев коментира, че данните още веднъж показват кризисния момент за Европа и за България. По думите му предизвикателството на Европейския съюз сега е да запази енергията на европейския проект и да неутрализира центробежните тенденции.

Социолозите намират за любопитно, че богатите страни, където средният годишен доход на глава от населението е над 35 хил. долара, са разделени: сред 17 изследвани страни, 9 подкрепят, а 8 са срещу имиграцията. В същото време в рамките на едно и също общество обикновено по-бедните са срещу имиграцията.