Лондон насрочи историческия референдум за ЕС на 23 юни

Spread the love

dejvid-kameryn-getty_ef718bf964

Великобритания ще проведе исторически референдум за членството на страната в Европейския съюз на 23 юни (четвъртък) 2016 година.

Това обяви премиерът на Обединеното кралство Дейвид Камерън на пресконференция на „Даунинг стрийт” 10 след извънредна среща на кабинета във връзка с постигнатото с Брюксел споразумение за реформиране на ЕС тази нощ.

„Аварийна спирачка” при отпускането на социални добавки за чуждестранни работници във Великобритания за 4 години, когато бъде отчетено „изключително” ниво на миграция. Великобритания ще може да се възползва от „спирачката” 7 години;

Детските надбавки за деца на мигранти от ЕС, които обаче не живеят с родителите си на Острова, ще бъдат индексирани на базата на разходите на живот в родната им страна – ще се прилага само за новопристигнали и от 2020 година за 34 хиляди мигранти, които са подали документи за такива помощи;

Поправки в основополагащите договори на ЕС, които ще позволят Великобритания да не участва в по-тесен съюз, което означава, че Обединеното кралство „не може никога да бъде принудено да участва в политическа интеграция”;

Възможност Великобритания да предприема извънредни мерки за защита на Лондонското сити, да спира британски фирми да бъдат принуждавани да се местят в Европа, а също така британският бизнес няма да бъде „дискриминиран” заради това, че е извън еврозоната. Страните извън еврозоната могат да поискат дебат сред страните членки на ЕС за „проблем” със законодателството, свързано с валутния съюз, макар че те няма да имат право на вето.

Ако на запланувания във Великобритания референдум за бъдещето членство на страната в ЕС повечето британци гласуват за напускане на Общността, споразумението няма да влезе в сила и отпада.

Тази нощ председателят на Европейския съвет Доналд Туск обяви, че споразумението е прието единодушно от всички 28 страни членки.

Дълбоко вярвам, че Великобритания се нуждае от Европа и Европа се нуждае от Великобритания. Но крайното решение е в ръцете на британския народ”, каза той.

Германският канцлер Ангела Меркел обяви, че страната й може да използва механизма за спиране на социалните помощи за работници от съюза, ако социалната система е пренатоварена.

Според Меркел лидерите са постигнали справедлив компромис. От думите й стана ясно, че все още няма дата кога промените ще бъдат въведени в европейските договори.

Шефът на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер изтъкна, че сделката е справедлива за Великобритания и другите държави.

Споразумението не увеличава пукнатините в нашия съюз, а създава мостове, смята той.

Полският премиер Беата Шидло смята, че споразумението е добра новина за Европа.

Финансовият министър на Великобритания Джордж Озборн е убеден, че Камерън е постигнал „страхотно споразумение”.

Източник: News.bg