„ПРИЯТЕЛИ! ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ВАЖНО Е ДА СЕ РАЗПРОСТРАНИ КЪДЕТО Е ВЪЗМОЖНО! ДЕЛОТО СРЕЩУ ЦЕНИТЕ НА ВИНЕТКИТЕ ЩЕ СЕ ПРОВЕДЕ НА 22.03.2016 ОТ 13:00. СЪБИРАМЕ СЕ ВСИЧКИ, КОИТО ИСКАМЕ ДА ИЗКАЖЕМ МНЕНИЕ ПРЕД СГРАДАТА НА ВАС НА БУЛ. АЛ. СТАМБОЛИЙСКИ N18 . Ако не можете да присъствате – то поне споделете и покажете съпричастността ни в битката! Благодарим ви!“
Този апел във фейсбук се разпространяваа мълниеносно и набира все повече привърженици.
За 22 март е насрочено делото по жалбите срещу поскъпването на винетните такси.
Тогава Върховният административен съд /ВАС/ ще трябва да изясни кога са качени в интернет мотивите за постановлението на Министерския съвет. Видно от публикацията по обнародването им в Държавен вестник, това се е случило след завеждането на жалбите им пред съда. При това не е имало обсъждания и консултации с обществеността.
Жалбата е срещу Постановление на Министерски съвет (МС) от 17 ноември 2015 г., с което бе изменена Тарифата за таксите, които се събират от агенция „Пътна инфраструктура“.
Високите цени на винетните стикери отключиха като тайфун масово недоволство на шофьорите в страната, бяха организирани масови протести в цялата страна като блокираха основни възлови пътища с автомобилно шествие.
От протести нямаше отзвук в парламента, министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова заяви, че новите цени няма да бъдат преосмислени. Събраните от винетки суми щели да се използват изцяло за ремонт на пътища.
Отзвукът сред гражданите е показателен:
„направете публично достояние имената на съдийския състав, това е единственото от което може да допринесе за някаква безпристрастност…“
„Очаквам ВАС да посочи какви ще са ползите от действието на това постановление. Или поне да изиска авторите и вносителите му да го сторят.“
„Става въпрос за липсата на прозрачност при подготовката на проекти за нормативни актове и липсата на възможност гражданите да вземат пряко отношение.“
„Да видим сега гражданско общество ли сме или ракиено-салатно?“