Митът за прословутата „стабилност“ на държавата, растежа и всякакви шменти-капели, които се леят от жълтите столични павета рухна. Оказва се, че финансите на българските общини са пред пълна катастрофа, а хазната ще трябва да налее в тях спешно десетки милиони левове. По данни на финансовото министерство 156 от общо 265 общини у нас са приключили 2015 г. с дефицит. 71 кметства нарушават позволения по закон лимит за просрочени задължения, 25 са затънали в дългове и харчат голяма част от приходите си за обслужването им. Общинският дълг като цяло расте рязко и в края на 2015 г. достига 1.3 млрд. лв., пише в. „Сега“.
Катастрофалната картина на общинските финанси лъсна покрай дебатите на първо четене в пленарната зала на предложените от Министерството на финансите (МФ) промени в Закона за публичните финанси. Промените предвиждат да бъде създаден механизъм за подкрепа на финансово затруднени общини, включително възможност за покриването от централната хазна на отпуснати на кметовете безлихвени заеми. Към мотивите на проекта нямаше абсолютно никакъв анализ и оценка, но вчера се разбра, че МФ в крайна сметка е представило подробни данни по искане на няколко депутати – Георги Ковачев от коалиция Народен съюз и Дора Янкова и Румен Гечев от БСП. Анализът на самата справка показва тежки проблеми.
За една година дълговете на общините са скочили рязко и вече стигат 1.27 млрд. лв. За сравнение дългът на сектор „Местно управление“, в който освен общинския дълг се включва и този на общинските болници, в края на 2014 г. бе 1 млрд. лв. Абсолютен лидер по размер на дълга през 2015 г. е Cтоличната община с 570.6 млн. лв., следвана от Bарна със 79.6 млн. лв. и Пловдив – с 35.3 млн. лв. Въпреки впечатляващите суми дългът при тези големи кметства не тежи несъразмерно на бюджета и те не надхвърлят ограничението за максималния размер на разходите, които могат да правят през годината за обслужване на заемите си.
В социалните мрежи хората коментират управлението на ГЕРБ, което води държавата към катастрофа.
Целият батак идва от обществените поръчки. От еврофондовете. Държавата се опитва да осигури бизнес на някои за сметка на дълговете. Как затъват общините? Като не изпълнят навреме проектите и трябва да ги плащат. Или като имат гафове, ЕС не им плаща. Или пък фирмите правят безобразия и след тях трябва да се ремонтира с общински средства. Приватизация на печалбите, национализация на загубите. Капитализъм по български с помощта и менторството на Европа. Вместо реална икономика, която внася данъци.
източник: в. „Сега“