25 години след референдума за запазването на СССР (17-ти март 1991), 64% от руските граждани твърдят, че днес също биха гласували за запазване на СССР. По възрастови групи процентът се увеличава от 47% сред 18-24-годишните до 76% сред хората на 60 и повече години, и достига до 81% в редиците на привържениците на Комунистическата партия. Отрицателно на въпроса за запазването на Съветския съюз в осъвременена форма са отговорили 20% от руските граждани. Тези данни бяха представени днес от руско изследване на общественото мнение на Националния център за изучаване на общественото мнение /ВЦИОМ/, съобщава Регнум.ру.
Причините за неизпълнението на националната воля на народа на Русия отпреди 25 години, хората са склонни да приемат повече като вътрешни, отколкото външни. Като основни виновници за това, че решението на плебисцит не се реализира, граждани смятат тогавашния президент на СССР Горбачов (27%) и върховната власт на държавата като цяло (17 на сто).
За разпадането Съветския съюз анкетираните сочат като отрицателен резултат работата на Михаил Горбачов (той е обвиняван от 36%). 13% вменяват вина на Борис Елцин и неговия екип. Външна вина и намеса – основно от страна на САЩ и други западни страни виждат едва 2% от анкетираните, а само 1% смятат. За много хора, обаче, този въпрос се оказал труден (40% не могат да дадат еднозначен отговор кой е виновният).
Проучването е проведено в началото на март в 46 области на Русия със 130 населени места.