Ентомологичните оръжия, тоест биологични оръжия, които използват насекоми, за първи път са влезли в употреба още в древността. Сериозни мащаби на употреба обаче са получили едва през 20 век и почти веднага са излезли от мода. Въпреки това насекомите на бойното поле имат наистина чудовищна слава.
снимка: globe-views.com
„Гранати“ от скорпиони – един от най-древните случаи на употреба на насекоми като оръжия е отпреди две хилядолетия. Римският император Септимий Север е бил принуден по време на похода в Месопотамия да спре пред крепостта Хатра, която била обкръжена от непристъпни стени. Вместо директно нападение римляните започнали да събират отровни скорпиони и да ги хвърлят по отбранителите. Едва ли това е убило много от войниците в Хатра, но е проработило като психологическа атака и е принудило крепостта да се предаде.
снимка: popmech.ru
Пчелни кошери. Използвали са се като импровизирани бомби от същите римляни, а след това и от много други народи от древността досега. Например, по време на втората италианско-етиопска война (1935-36 г.) етиопските партизани решили да използват пчели срещу италианските танкове. Майсторски хвърленият по танка кошер превръщал машината в капан – единственото спасение за екипажа било да се евакуират.
снимка: popmech.ru
Имало е и други видове „пчелно оръжие“. Най-простият, но и опасен от тези примери, е тактиката на нигерийския народ тив – те вкарват пчелите в дървени тръбички, а след това ги издухват по врага. По-оригинален и надежден метод се е използвал в средновековните замъци на Англия, Шотландия и Уелс – в стените на крепостите умишлено се създавали условия за заселване на пчелни колонии. В мирно време пчелите спокойно събирали мед, а в случай на обсада се нахвърляли върху нападателите, за да защитят собствения си дом.
снимка: popmech.ru
Пчелите надушвачи се появиха съвсем наскоро, когато стана ясно, че полезните насекоми притежават и великолепно обоняние. Специалните „отряди“ пчели могат да се използват за откриване на взривни устройства или наркотици на митниците. Група хърватски биолози са уверени, че пчелите ще могат да откриват мини далеч по-успешно от обучените кучета или дори електронните устройства. Това е възможно най-мирният от всички възможни варианти за употреба на насекоми за военни цели.
снимка: popmech.ru
Бълхите като ентомологично оръжие не изглеждат толкова опасни както пчелите, но всъщност нещата не стоят съвсем така. По време на Втората световна Япония е използвала заразени с чума бълхи, като в началото ги тествали върху пленници, а после ги разпръсквали над територията на Китай със специални бомби. Заради избухналата епидемия загинали около 500 000 души.
снимка: popmech.ru
Насекомите киборги, които се управляват от разстояние, са средство за разузнаване, а не поразяване, но при всички случаи служат за целите на войната. Като се вкарат електроди в мозъка на насекомото се получава разузнавателен „бръмбар“ в буквалния смисъл на думата.
снимка: popmech.ru
Комари с жълта треска. Също са били слагани в бомби по време на изпитания в САЩ през 50-те години. Те са били смятани за изключително перспективно оръжие в случай на война със СССР, тъй като жълтата треска не била разпространена болест в Съветския съюз и не се провеждали имунизации срещу нея.
снимка: popmech.ru
Колорадски бръмбар. Разбира се, тази гадинка няма как да навреди пряко на враговете, но с лекота може да унищожи посевите им. Подобни експерименти са се провеждали в нацистка Германия, а впоследствие и в САЩ.
снимка: popmech.ru
Мухи, които пренасят холера, също са били използвани от японците по време на Втората световна война. Те били с по-ниска ефективност в сравнение с чумавите бълхи и като цяло били резервен вариант.
снимка: popmech.ru
Маларийни комари. В нацистка Германия са се разработвали биологични оръжия със заразени кръвопийци и са ги тествали в концентрационните лагери. Документите за това бяха обнародвани едва през 2013 г. в списанието Endeavour. За щастие не се е стигнало до реална употреба на оръжието.
Източник: FBR.bg