Европа е предадена и продадена. Оправия вече няма. Дори да се гласува след време за нормални управници, от този договор измъкване няма. Опита ли се някой да пипа, следва американска окупация и възстановяване на „демокрацията“. Обама не ходи по света да дава, а да иска и да взема. Изчетка Меркел и юруш на америкнските ГМО-та.
Под натиска на САЩ, ЕК направи нови отстъпки в изискванията си за ГМО, пише „Труд“. Става въпрос за отмяната на правно становище, според което трябваше нов вид генетично модифицирани организми да бъдат подложени на изследвания, за да се провери крият ли риск за здравето, както и да се регламентира етикетирането им върху стоки на европейския пазар, включително в България. Това становище на ЕК обаче е отложено за неясен период от време.
Натискът на САЩ и на големите корпорации цели отстраняване на стандарти, които пречат на търговията с американски стоки, в случая – изискванията на ЕС за продукти с нови ГМО. Идеята е да се проправи път на Трансатлантическото споразумение за партньорство и инвестиции (ТПТИ), което предстои Щатите и Европа да подпишат.
Вчера президентът на САЩ Барак Обама и германският кацлер Ангела Меркел призоваха за ускоряване на търговските преговори САЩ-ЕС, предаде АП. Призивът беше отправен на обща пресконференция по време на откриването на панаира в Хановер.
Обама използва прощалното си посещение в Германия, за да разсее обществения скептицизъм и в САЩ , и в Европа, спрямо трансатлантическата сделка, и изрази опитмизъм, че тя може да бъде финализирана до края на годината, коментира Ройтерс.
Безспорно е, че свободната търговия е направила по-силна американската икономика и също така е донесла огромни ползи на страните, които са се включили в нея, каза американският президент и похвали Меркел, че е доверен партньор и приятел, на чиято преценка се доверява.
Кореспонденция и вътрешни документи на ЕК разкриват интензивно лобиране в ЕС от представители на САЩ за пренебрегване на строгите правила за ГМО, за които се изисква изпитване за безопасност и етикетиране. Това стана ясно след процедури за достъп до обществена информация, поискана в края на 2015-а от неправителствени организации на Стария континент.
Днес в Ню Йорк започва пореден кръг от преговори за ТПТИ. Срещу секретността на търговското споразумението и срещу риска, който то носи от занижаване на европейските стандарти за безопасност на храни и стоки, в ЕС има подписка и периодично се се организират протести. В събота в Хановер близо 30 хил. германци изразиха недоволството си от ТПТИ.
Източник: Блиц