„При такава голяма преднина на отговора „не“ смятам, че не можем да пристъпим към ратификация на споразумението“, заяви холандският премиер Марк Рюте след като станаха известни резултатите от референдума за асоцииране на Украйна към ЕС.
Отрицателният резултат предизвика сериозни сътресения не само в двете държави, но и в самия Евросъюз, коментират световните медии. Против споразумението се обявиха 62% от гласувалите на допитването холандци, докато 38 на сто са подкрепили това.
„Тези резултати може да станат причина за европейска криза“, предупреди председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер. „Председателят е натъжен“, заяви неговият говорител Маргаритис Схинас в отговор на въпрос как се чувства Юнкер след провала. „Сега първата задача на правителството на Холандия е да анализира резултата и да реши какво да предприеме“, каза той.
Преди ден Меркел и Оланд обаче заявиха, че Берлин и Париж щели да продължат с подкрепата си за Киев и неговото приобщаване към Общността. Независимо, че и в двете държави не е имало допитвания и с голяма вероятност народите им биха потворили вота на холандците.
Британският премиер Дейвид Камерън изрази надеждата си холандският резултат да не окаже влияние върху предстоящия референдум за оставане на Великобритания в съюза през юни.
Лидерът на антиислямската холандска Партия на свободата Герт Вилдерс заяви, че резултатът е „началото на края на ЕС“. Според анализатори, кампанията за референдума е била доминирана от въпроси извън връзките с Украйна. От началото на кампанията редица активисти твърдяха, че това е шанс за гласоподавателите да изразят недоволството си от ЕС като цяло.
САЩ също са МНОГО „РАЗОЧАРОВАНИ“ ОТ РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ РЕФЕРЕНДУМА В ХОЛАНДИЯ за асоцииране на Украйна с ЕС !
„Ние сме огорчени от резултата от гласуването, но ние уважаваме мнението на Netherlanders, и – политическите процеси в страната им…..“, заяви Марк Тонер, говорителят на Държавния департамент на САЩ.
Споразумението между ЕС и Украйна за широки политически, търговски и отбранителни връзки е вече частично в сила, но трябва да бъде ратифицирано от всичките 28 страни – членки на ЕС, за да може всяка от неговите части да има пълна законова сила. Холандия е единствената страна, която не е направила това.
Източници: АФП, РИА Новости, БГНЕС, Блиц