Близки до ПСР анализатори посочват като възможни кандидати за лидерския пост Бинали Йълдъръм – министър на транспорта, морската администрация и съобщенията, Бекир Боздаг – министър на правосъдието, Берат Албайрак – министър на енергетиката, предаде БНР.
Последният има най-големи шансове, тъй като е зет на Ердоган, посочват още анализаторите.
Разривът между президента Реджеп Тайип Ердоган и Давутоглу, за какъвто упорито се говореше от известно време, разтърси турската политика.
В речта си преди няколко дни Ердоган подсказа, че Давутоглу действа на своя глава и изрази неодобрение. А като е известно, че Ердоган не прощава, нито забравя, разривът се очакваше почти със сигурност, отбелязва Нахиде Дениз, специално за БТА.
Според някои анализатори досега няма такъв случай в историята на турската република – действащ президент да отстрани премиера си.
Според анализатора Мурат Йеткин де факто в Турция започна началото на президентското управление на Ердоган.
Ето и някои от причините, които се посочва,че са довели до разрива между президента и премиера.
Началото бе, когато началникът на разузнаването Хакан Фидан под давление на Давутоглу се кандидатира за депутат. Ердоган остро се обяви против и той се принуди да изтегли кандидатурата.
Последва включването в листите на ЦС на ПСР на имена близки до Давутоглу, на което Ердоган също се противопостави. Той дори зачеркна тези имена и Давутоглу нямаше начин да реагира.
Така се увеличиха недоброжелателите на Давутоглу в ПСР, между които на първо място е крилото, водено от Бинали Йълдъръм.
Различията между двамата лидери са се проявили и при изготвянето на пакета за прозрачност в обществените дейности. Давутоглу настоял всички ръководни личности в ПСР да декларират доходи, но Ердоган се противопостави и пакетът бе отменен.
Смята се, че най-сериозният проблем между двамата е бил по въпроса за преминаването към президентска система, който Ердоган иска да въведе. Известно бе, че Давутоглу, без да го демонстрира, е против президентската система, тъй като при това положение няма да има място за него.
Не на последно място се посочват различията във връзка с разрешаването на кюрдския проблем, както и във връзка с коалиционните преговори след изборите на 7 юни миналата година, когато ПСР изгуби мнозинството си.
Твърди се, че Давутоглу настоявал за коалиционен кабинет, но Ердоган не разрешил.
В продължение на 21 месеца Давутоглу и Ердоган работеха в екип. Между двамата имаше единомислие по важни въпроси като войната в Сирия, положението в Египет, борбата срещу т.нар. паралелна държава. Твърди се, че именно единомислието е било решаващ фактор за Ердоган, когато той посочи Давутоглу за лидер на ПСР през 2014 г. и гарантира неговото избиране.