„Най-важният непосредствен урок за нас от Брекзита: референдумите по наистна основоположни въпроси са кретения.“ Това написа на стената си във фейсбук бившият министър на правосъдието Христо Иванов, който се изживява като стожер на борбата за демокрация и „съдебна реформа в България.
Публикуваме мнението му без редакторска намеса:
„Най-важният непосредствен урок за нас от Брекзита: референдумите по наистна основоположни въпроси са кретения. Когато даден въпрос се решава като част от нормалния политически процес – всяко решение е до следващите избори, когато може да се пререши. Когато обществата се опитват да решат един въпрос „веднъж за винаги“ с референдум, всъщност си връзват ръцете, защото се отказват от възможността да го решат внимателно и според развитието на събитията. Не е умно това никак. Най-голямото ни непосредствено предизвикателство – как онези от 200 000 наши сънародници от Англия, които ще искат да останат в ЕС да го направят в България. (Първа подсказка – ако поканата всъщност е за Евразийския съюз – това няма да е никак привлекателно).“
Постскриптум:
Явно видният борец срещу влиянието на Путин в България има проблеми с лексиката. За целта си позволяваме да дадем кратка справка за значението на руската дума „основоположен“ и българското ѝ съответствие „основополагащ“.
На български се казва „основополагащ“ – справка Правописен речник на българския език.
– основополагащ – прилагателно име, м.р., ед.ч., основна форма – основополагащ
основополагащ основна форма
основополагащ м.р., ед.ч.
основополагащия м.р., ед.ч., непълен член
основополагащият м.р., ед.ч., пълен член
основополагаща ж.р., ед.ч.
основополагащата ж.р., ед.ч., членувано
основополагащо ср.р., ед.ч.
основополагащото ср.р., ед.ч., членувано
основополагащи мн.ч.
основополагащите мн.ч., членувано
На руски език: ОСНОВОПОЛОЖНЫЙ, основоположная, основоположное (книжн.). Важнейший, исходный, лежащий в основе какого нибудь учения, теории.
От ru.wiktionary.org
Епицентър