Европейският съюз трябва да покаже, че може и без Великобритания. Уважавам решението на техния народ, макар че от днес нататък ще е тежко разделен.
Така Бойко Борисов коментира резултатите от референдума във Великобритания.
„Всякакви преговори за особени статути, за подобни неща не трябва да се водят, защото това ще разбие съюза“, предупреди Борисов. На въпрос дали има вероятност да се получи ефектът на доминото в ЕС Борисов заяви: „Ще останем България, Румъния и Гърция, като се получи ефектът на доминото“.
Според премиера с излизането на Великобритания ЕС става по-слаб, а това ще се отрази и на България. „Виждате пазарите как реагираха, аз предупредих за това. Лирата как падна, така че последствията са за всички“, коментира още Борисов.
На въпрос дали някой печели в геополитически план от резултатите на референдума във Великобритания, Борисов посочи:
„Следващите месеци и години ще видим резултата. Сега трудно може да се прогнозира, но при всички случаи това е лош ден за Европа„.
По думите му много от нещата, които е говорил в Европа, са излезли истина. Можело още преди година да спрем Балканския път, защото през това време влезли много мигранти. Според него обаче това ще бъде урок за всички да действат по-дисциплинирано и по-бързо.
Дълбоко разочарование от референдума изрази и Даниел Митов.
Правителството ще излезе с позиция, емоциите в момента са излишни, допълни той и същевременно подчерта, необходимостта да не се позволи да се получи ефект на доминото и популизмът да надделее над здравия разум.
В отговор за коментар за оставката на премиера Дейвид Камерън (която той обяви, че ще подаде до три месеца – б.р.) министърът каза, че това не може да бъде извод за отдалечаването на Великобритания от Европа.
„Това решение на Камерън е логично, той постави на масата въпроса за референдум, който се превърна в гласуване за различни неща, и затова трябва да си дадем сметка какви въпроси могат да се поставят. Ясна е волята на британския народ, но референдумите трябва да бъдат добре премерени, за да могат хората да взимат информирани решения, да не се превръщат референдумите в поле за битка на популисти, националисти и ксенофоби и да водят до неразбиране за какво точно се гласува„, коментира още Митов.
Офнюз, Dir.bg