Втората световна война можеше да бъде предотвратена, ако Западът навреме бе откликнал на предложенията на СССР за колективна отбрана и не се беше опитвал да постави Съветския съюз в условията на международна изолация. Това заяви днес руският президент Владимир Путин пред депутатите от Държавната Дума в деня на годишнината от началото на Великата Отечествена война.
„Най-важният урок от войната е известен – тя можеше да бъде предотвратена, ако своевременно и твърдо бяха обуздани разпасалите се нацисти и техните помагачи. Но това не се случи“, напомни Путин.
Според него, „на искрените предложения на Съветския съюз за колективна отбрана е следвал или пряк отказ, или предложенията са били захвърляни ъгъла“.
„Ръководителите на някои западни страни предпочетоха политиката на сдържане на Съветския съюз, стремяха се да го поставят в условията на международна изолация“, добави Путин. Докато всъщност реалната глобална заплаха е идвала именно от нацизма.
„Опасността бе недооценена, пропусната, те просто не искаха да признаят, че насред просветена Европа е роден и укрепва един престъпен режим“, каза руският президент.
Той засегна и активизирането на НАТО по границите на Русия и агресивната реторика на алианса. Путин подчерта, че Москва трябва да предприеме мерки за укрепване на сигурността си.
„Ние не виждаме положителна ответна реакция. Напротив, НАТО засилва агресивната си риторика и агресивните си действия вече близо до нашите граници. При тези условия ние сме принудени да отделим особено внимание на задачи, свързани с повишаване на отбранителната способност на нашата страна“, подчерта путин.
Той добави, че Русия е отворена за обсъждане на нова, извънблокова система за колективна сигурност в света, но отбеляза, че Западат все още не приема положително тази инициатива.
„Трябва да създадем съвременна извънблокова, равнопоставена за всички държави система за колективна сигурност. Русия е отворена за обсъждане на този особено важен въпрос и нееднократно е заявявала готовността си за диалог“, заяви руският президент.
Според него основна заплаха за сигурността по света е тероризмът и световната общност трябва да консолидира усилията си и да не допуска грешките от миналото, включително разделението и идеологическите разногласия.
Епицентър