Преди няколо стотин милиона години, днешно Колорадо било покрито с плитко море, което постепенно се превърнало в пясъчник. При възникването на Скалистите планини тази територия започнала да се надига, но по-меките части на пясъчника се поддали на ерозията, създавайки един разчупен пейзаж, в който откриваме и феномена на балансиращите камъни.
Снимка: John Hoffman / Shutterstock
Подобно на Колорадо, тук отново дължим тези образувания на ерозията, размекнала по-меките скали, създали интересни геометрични форми. Тази местност е толкова популярна в страната, че дори е намерила място на една от зимбабвийските банкноти.
Снимка: Susan E Adams / Flickr (CC BY-SA 2.0)
Преди 27 милиона години, вулканът Търки крийк изригнал и покрил огромна територия от днешния щат Аризона с пепел и лава, която постепенно оформила поредица от по-меки скали. Ерозията оказала своето влияние и по-слабите скали поддали. Днес единственото, което може да събори тези камъни е силно земетресение, тъй като според учените, в следващите хиляда години ерозията няма да им повлияе.
Снимка: Zack Frank / Shutterstock
Снимка: Natursports / Shutterstock
Идол рок е част от комплекса Бримъм рок, който се намира в графство Йоркшир. Тя се е оформила преди около 400 милиона години, когато целият район е бил под вода. Скалите биват изваяни под въздействието на водата, вятъра и ерозията.
Снимка: Penny Mayes, CC BY-SA 2.0, Wikimedia
В превод името означава „странен камък“. С напредването на един глетчер, той понася със себе си скали и камъни и ги отнася понякога на разстояние от стотици километри. Когато после започне да се прибира, камъните няма как да се върнат обратно.
Снимка: Kotivalo – Own work, CC BY-SA 4.0, Wikimedia
Това, което прави този камък толкова интересен е не неговият произход (отново става въпрос за глетчер), а кой се е опитал да го събори – според легендата, това е пробвал Джордж Вашингтон и разбира се, не е успял.
Снимка: Wikimedia
Снимка: MarclSchauer / Shutterstock
Произходът на този камък е мистериозен, тъй като не се знае дали е дело на природата, или е бил пренесен тук от хора. Според легендата, през 1908 г. местният английски губернатор решил, че камъкът е опасен и трябва да се премести. За целта били впрегнати седем слона – и не успели да го помръднат.
Снимка: Wikimedia Commons // CC BY-SA 3.0
Тази 7-метрова скала също е мистериозна, тъй като глетчери в Бирма почти няма. Местната легенда говори за това, че скалата е поставена там, за да бъде създадено място за почит към Буда.
Снимка: Wikimedia
Обекти БГ