Бокова с 9 положителни гласа и е сред фаворитите! Води португалецът Гутериш с 12 гласа!

Spread the love

151216034520-460x325

Тайно, но не решаващо гласуване в Съвета за сигурност на ООН даде 9 положителни гласа за Ирина Бокова. Също толкова получиха и Сърджан Керим от Македония и бившият външен министър на Сърбия Вук Йеремич.

Бившият премиер на Португалия Антониу Гутериш поведе в надпреварата за нов генерален секретар на ООН след първия кръг от гласуване, който се проведе днес в Съвета за сигурност на ООН, съобщават дипломатически източници. Веднага след него на второ място застава бившият президент на Словения Данило Тюрк.

И 15-те посланици в Съвета разполагат с бюлетини за всеки кандидат с графи за оценка „подкрепен“, „неподкрепен“, „без мнение“.

Гутериш е показал най-добър резултат с 12 оценки „подкрепен“, а Тюрк е веднага след него с 11. Бившият словенски премиер е получил и две оценки „неподкрепен“. Следва Бокова с 9 „подкрепен“. Също толкова получиха и Сърджан Керим от Македония и бившият външен министър на Сърбия Вук Йеремич.

Веднага след тях с осем положителни гласа е Хелън Кларк, която е бивш премиер на Нова Зеландия.

Сузана Малкора, която е министър на външните работи на Аржентина и словашкият й колега Мирослав Лайчак следват, но по-назад. В опашката на списъка по подкрепа са представителят на Черна гора Игор Лукшич и на Молдавия Наталия Герман, както и костариканката Кристиана Фигуерес.

Весна Пусич, хърватски министър на външните работи е в края на списъка с 11 гласа, които я „съветват” да напусне състезанието.

Членовете на Съвета се очаква да се срещнат отново скоро, най-вероятно още следващата седмица, когато ще проведат втория кръг от гласуването. Финалните кандидати ще станат ясни до октомври.

В момента има 12 претенденти за поста на Бан Ки Мун, сред които е и българската кандидатура на Ирина Бокова.

Гутериш е впечатлил дипломатите на ООН по време на първото си публично изслушване през април.

„Ние смятаме, че резултатите отразяват до голяма степен представянето на изслушванията“, заяви дипломатът.

Преди днешното гласуване американският посланик в ООН Саманта Пауър заяви пред репортери, че Вашингтон ще подкрепи кандидат с лидерски качества и умения в ръководството.

Британският посланик от своя страна призова за „силен“ генерален секретар, докато Франция заяви, че ще държи на познанието на езика и вижданията на кандидата.

Въпреки че ООН се старае да направи избора на 9-я генерален секретар на ООН максимално прозрачен, първото гласуване се проведе при закрити врата. В гласуването ще бъдат допуснати само по двама представители от всяка страна членка на Съвета за сигурност: постоянният представител и помощникът. Няма да се водят никакви официални записи и бележки, членовете на секретариата и персоналът на ООН не участват във вота. /АФП

бгнес