Германското сатирично списание „Титаник“ публикува на обложката на своя най-нов брой снимка на турския президент Реджеп Ердоган с разкопчан дюкян, от който се подава пържена наденичка.
Заглавието гласи: „Ердоган под стрес: неговият пенис също се бунтува“. Не трябва дори да имаме и най-малкото съмнение, че тази обложка ще предизвика бурната реакция на турския „султан“.
Списанието възнамерява да превърне този негатив в своя полза.
„Купувайте бързо, докато канцлерът Таийп Меркел не е забранила „Титаник“, пише редакцията в своя акаунт в Туитър.
Адвокатът в областта на медийното право Йонас Кал смята, че обложката на „Титаник“ не може да се разглежда като обида. Тя не излиза извън рамките на свободата на словото и изкуството, защото „редакцията е допълнила обложката с различни изявления и декларации“, обясняващи нейната гледна точка, уточни юристът.
Според него обложката е ориентирана към политическото положение, създало се в Турция след неуспешния опит за военен преврат от нощта на 15 срещу 16 юли.
В крайна сметка за Ердоган, както казват немците, „става дума за наденица“, защото турският президент се е оказал пред важен избор. Немската поговорка „Es geht um die Wurst“ /буквално: „става дума за наденицата“/ означава необходимост да се вземе важно решение на принципа всичко или нищо.
Тя е свързана с традициите от 19 и 20 век, когато по време на народни празненства наградата за победа в различни състезания е пръчка наденица.
Мнозинството германци не са съгласни с мнението на федералната канцлерка Ангела Меркел, че страната ще се справи с миграционната криза. Това показват данните от социологическо проучване, направено от социологическия институт YouGov по поръчка на агенция ДПА.
В изследването са взели участие 1017 граждани на Федералната република. „Ние ще се справим с това“, повтаряше много пъти фрау канцлерин, за да убеди своите съграждани, че Германия ще преодолее кризата с мигрантите. За последен път тя произнесе тези думи в четвъртък по време на голяма пресконференция, посветена на въпросите на външната и вътрешна политика. 66% от запитаните не споделят мнението на Меркел.
Въпросът към тях бе зададен така: „Как се отнасяте към това, че Меркел на фона на големия брой мигранти и необходимостта от тяхното приемане и настаняване, е казвала много пъти: Ние ще се справим с това“?
Друг въпрос на YouGov е свързан с опсността от терористични нападения. Германците вече не искат да пътуват с обществения транспорт и да посещават развлекателни мероприятия заради страх от терористични нападения. В същото време над половината жители на ФРГ не са променили своите навици, показват още данните от изследването. Около 14% от немците признават, че през последните три месеца са се отказали от пътувания с обществения транспорт, автобуси и влакове заради заплахата от терористични нападения.
Още толкова – 14% – са заявили, че вече избягват концерти и масови събирания по случай различни празници. Други 14% не се появяват на места, където има масово струпване на хора. Като цяло половината от запитаните са заявили, че заплахата от атентати не е променила техните навици и планове.
Три четвърти обаче признават, че смятат за абсолютно вероятно извършването на нови терористични актове от екстремистката организация „Ислямска държава“.