„Крисчън сайънс монитор“: Москва не затъна в „сирийското блато“, както вещаеше Обама!

Spread the love

путин-сирия6491d4aaa9f8bdbb6be45b06b133c784

Преди година американският президент Барак Обама заяви, че Сирия „ще потопи Русия в блато“, но сега е ясно, че предсказанието му не се сбъдна, пише “Крисчън Сайънс Монитор”, цитиран от Руски дневник. Вместо това Русия възстанови позициите си в регион, където САЩ „властваха“ от десетилетия.

Подкрепяйки Башар Асад в Сирия, Москва разпространи влиянието си върху Иран и Турция, и дори върху Саудитска Арабия и Израел, отбелязва изданието.

То припомня, че по-рано този месец Техеран даде на Русия достъп до авиобазата си в Хамадан. По-късно Иран промени решението си, но това бе първият случай, в който страна пуска чужди въоръжени сили на своя територия, отбелязва авторът на статията.

Що се отнася до Турция, президентът Реджеп Ердоган неотдавна пристигна в Москва, за да се срещне с Путин и да подобри скъсаните преди това отношения. А външният министър Мевлют Чавушоглу подчерта, че „Без Русия няма да се намери устойчиво решение за Сирия.“

„Всички разбират, че в Близкия изток се случи сериозна промяна, че руснаците отново станаха важни играчи, които трябва да се вземат предвид“, коментира американският експерт по Русия Никола Гвоздев. „Путин се стремеше да върне Русия на сцената на регионалния дневен ред и към момента успява“.

Отчасти Русия успя да възстанови влиянието си в Близкия изток и благодарение на факта, че си постави ограничени цели, за разлика от САЩ в Ирак и Афганистан, посочва авторът на материала.

„Намесите на САЩ в Ирак и Афганистан потопиха страната в блато заради прекалено големите ѝ амбиции. При Русия в Сирия всичко е просто и благодарение на това тя печели влияние в региона“, пише CSM.

Според Никола Гвоздев Вашингтон има какво да научи от Москва в този план.

„Посланието е следното: когато си поставяш ограничени цели и ги постигаш, това е победа. Но когато си поставяш грандиозни цели и представяш откровена картина на това, което искаш да постигнеш, хората казват, че си претърпял крах, ако не постигнеш тези цели“, казва експертът.

Освен това, в Сирия Москва демонстрира възможностите на своите бомбардировачи, което може да доведе до ръст на продажбите на оръжие в Близкия изтокв

„Не се съмнявам, че това е част от плана. Ще бъдем свидетели как Русия ще използва своята кампания, за да накара другите страни от Близкия изток да купуват оръжие от нея“, смята Пол Стронски, старши научен сотрудник в руската и евразийска програма във Фонда „Карнеги“.

Освен това Турция и Иран са ключови елементи в руските планове за увеличаване на енергийните продажби – на запад през Турзия към Европа, заобикаляйки Украйна и на изток през Иран до Индия и други южноазиатски пазари.

Но всъщност най-големият фактор в изчисленията на Путин е вътрешнополитически, смята Стронски.

“Голяма част от това е предназначено за вътрешната сфера в Русия“, твърди той.

През следващия месец в Русия ще се проведат ключови парламентарни избори, които ще бъдат от голямо значение за Путин. Затова руският лидер грижливо изгражда имиджа на Русия, добавя Стронски.

“Посланието е, че Русия е лоялен съюзник. Спасявайки Асад и заздравявайки връзките си с регионалните сили представя окуражаващата картина за една Русия, която оказва силна и ефективна подкрепа на своите приятели“, заключава Стронски.

Руски дневник