Появи се първият учебник по история, в който турското съжителство е робство, а Левски е човекът, благодарение на който робите са станали народ.
Помагалото излезе вчера, казва се Учебник по Родинознание за ученици от 1 до 4 клас, състои се от 65 страници и се разпространява безплатно.
Негов автор е директорът на Регионалния музей в Добрич Костадин Костадинов.
Авторът се е вдъхновил да го напише от сина си, когато е започнал да учи с него от Учебника по Човек и общество, който се явява учебник по история за малките ученици, пише „Оффнюз“. Тогава той видял, че българската история е изопачена и в учебника липсва българското самосъзнание. Според автора на новото помагало учебниците по история за децата целят дезинтерграция на нацията.
Тогава Костадинов решава да напише учебник, който да е българо-центричен.
„В Учебника по Човек и общество на първа страница пише: „Здравейте, деца в нашата страна“, разказва Костадинов и добавя „Коя е тази страна?“. Думите „България“ и „българин“ се споменавали в сегашния учебник по история за малките на 63 и 64 страница, е пресметнал авторът.
А неговият учебник започва така: „Нашата държава се казва България и в нея живеят българи“.
В неговото помагало по Родинознание пише, че българският народ е 10 милиона души, но 3 милиона живеят в Македония, Турция, Сърбия. Също турското робство е написано като турско робство, а не с думите „турско съжителство“, „османско владичество“ или „съвместно културно проникване“, както е в сегашните учебници.
„А Левски е описан, както Вазов го е описал – като човека, който е помогнал робите да станат народ и като Апостол на Свободата“, обяснява авторът.
А битката за Шипка….тя е описана в половин страница – „4000 българи срещу 40 000 турци, три дни битка и отчаяние, докато не е дошъл руският полк да ги спаси“ – така както е била, с отчаянието, с боя. „В сегашния Учебник по Човек и общество за 4 клас за боя на Шипка има едно изречение“, уточнява Костадинов – „На Шипка са се били румънци, руснаци, турци и българи“. „Какви румънци?“, чуди се авторът.
В неговия учебник има история, малко география и гражданско образование, а именно какви са правата и задълженията на един човек, което сега се учи чак в 11 клас.
„Та до 11 клас, ако не знаеш, че трябва да си изхвърляш боклука, няма как след 11-ти клас да го научиш“, категоричен е Костадинов, който уточнява, че преди 1944 година в България във всички учебници е имало гражданско образование.
Истерия
Новият учебник, който не е признат от Министерство на образованието, обаче набира сила и вече влиза по един или друг начин в образователната система.
Само за два дни, откак е излязъл от печат, родители, директори, учители са поръчали близо 3000 бройки.
Намерението на родителите е да обучават децата си по този учебник вкъщи. Голям интерес към него има от българските училища в чужбина, където категорично искат да учат по него. Вече са отпътували бройки към Лондон, Америка и Ирландия.
Преди да реши да се захване и сам да напише своя труд Костадин Костадинов се е срещнал с трима министри, които са го лъгали, че учебниците ще бъдат променени.
„Ролята на държавата я няма, всичко в българското образование се движи от американския посланик“, категоричен е той и добавя, че родителите са принудени като Паисий и Софроний да пишат тайно българската история, за да стигне до децата им.
И последните два дни писателят Костадин Костадинов цял ден опакова учебници и ги праща в България и по света – безплатно, за да се знае коя е България и каква е нейната история. Тъй като интересът е огромен, той е качил учебника си и в блога си kostadin.eu, в секцията „Книги“, откъдето може да бъде изтеглен безплатно.
Bnews