Масови акции на протест избухнаха в редица бразилски градове, след като Сенатът отстрани окончателно президента Дилма Русеф чрез импийчмънт, съобщават агенциите.
По улиците са както привържениците, така и противниците й. В Сао Пауло участниците в демонстрациите против импийчмънта влязоха в сблъсък с полицията, която е употребила сълзотворен газ. В отговор към полицаите полетяха камъни, бутилки със запалителна течност и дори самоделни бомби.
Протестиращите разбиха офис на банка, след което блокираха път с чували с боклук и ги запалиха.
По-рано горната камара на парламента на Бразилия изпрати държавния глава в оставка. Процедурата по импийчмънта започна, след като в най-голямата бразилска петролна компания, която навремето е била ръководена от Русеф, бяха разкрити големи финансови машинации. Тя дори бе обвинена в укриване на реалния дефицит в бюджета на страната по време на преизбирането си на поста, преди две години.
В хода на гласуването сенаторите в хор изпълниха държавния химн. До следващите президентски избори през 2018 година страната ще бъде ръководена от 75-годишния вицепрезидент Мишел Темер.
В някои съседни държави оставката на Русеф бе видяна като държавен преврат. Венецуела, Боливия и Еквадор отзоваха посланиците си в Бразилия.
Реакции в Латинска Америка
Импийчмънтът на Дилма Русеф повлия на отношенията на Бразилия с други латиноамерикански страни, предадоха световните агенции.
Това е държавен преврат не само срещу Дилма, а срещу цяла Латинска Америка и Карибите, това е преврат срещу нас, заяви президентът на Венецуела Николас Мадуро по държавната телевизия след импийчмънта на Русеф, предаде Ройтерс. „Това е атака срещу народното, прогресивното и ляво движение“, добави той. Мадуро обвини САЩ, че стоят зад отстраняването на Русеф от президентския пост. Мадуро замрази отношенията на Венецуела с Бразилия и отзова посланика, допълва Франс прес.
Лявото правителство на Салвадор заяви, че отстраняването на Русеф от поста й е сериозна заплаха за демокрацията, мира, справедливостта, развитието и интеграцията на цяла Латинска Америка. Салвадор обаче не извика за консултации посланика си в Бразилия.
Еквадорският президент Рафаел Кореа определи импийчмънта като предателство и повика за консултации своя шарже д’афер в Бразилия, предаде Франс прес. В отговор Бразилия извика за консултации посланика си в Еквадор.
Кубинското правителство отхвърли категорично „парламентарния държавен преврат, извършен в Бразилия“.
Критична беше и реакцията на президента на Боливия Ево Моралес. Боливия взе решение да повика за консултации посланика си от Бразилия, която отвърна по същия начин, допълва Франс прес.
В реч пред свои привърженици, след отстраняването й от поста президент на Бразилия, Дилма Русеф рецитира стихотворение на руския поет Владимир Маяковски, съобщава „Взгляд“ в четвъртък (1 септември).
„Бих искала да завърша речта си с цитат от най-хубавото произведение на руския поет Маяковски“, заяви Русеф и рецитира откъс от стихотворението „Ну, что ж!“:
„Няма защо да се радваме, няма защо да скърбим. Бурна е водата на историята“.
Русеф стана жертва на корупционния скандал, свързан с държавната нефтена компания Petrobras, припомня „Взгляд“. Антикорупционното разследване прерасна в опит за отстраняване от властта на лявата Партия на труда на Дилма Русеф, която управлява страната от 13 години.
Дилма Русеф е най-популярното лице на бразилската левица. Тя наследи поста от нейния предшественик и съпартиец Луис Инасиу Лула да Силва, който управлява страната от 2003 г. до 2011 г. На 4 март 2016 г. Лула да Силва бе привлечен като обвиняем в рамките на разследване за корупция в Petrobras. Заради скандала, раздухан от изтичането на незаконни записи към медиите, около 1 млн. бразилци излязоха по улиците с искане за оставка на Русеф.
Епицентър, Руски дневник