В испанския град Мариналеда (южна Испания) няма полиция, престъпност и безработица . Тук живеят само няколко хиляди души и те успели да изградят своя лична социално-демократична утопия, пише zajenata.bg.
Местните жители дължат това постижение на своя кмет Хуан Мануел Санчес Гордийо. В разгара на финансовата криза през 2008 г. той организира граждански нападения в хранителни магазини, където те безплатно взели продукти, които не можели да си позволят да купят: масло, ориз, боб.
След всичко това, Гордийо не само не попаднал зад решетките, но станал кмет на града иуспял да реализира социалистическата утопия. Той съградил град, където храната и другите насъщни продукти са в достатъчно количество за всички.
В града има земеделска кооперация, в която работят почти всички жители. Печалбата се разделя по равно, а ежемесечно се падат по около 1200 евро на човек.
Тези, които искат да изградят свой собствен дом, е необходимо да се явят в общината и да подпишат съответното споразумение.
Ако площта на жилището не надвишава 192 квадратни метра, за изграждането ѝ ще плати местната администрация.
Единственото условие е това: да плащате на властите по 15 евро на месец през останалата част от живота си. А къща, построена с парите на общината, собственикът може да продаде само на кметството.
„Ние трябва да преразгледаме ценностите си, ценностите на обществото на потребителите.
Ако забравим за известно време за пари, егоизъм и индивидуализъм, можем да изградим едно много по-проспериращо, щастливо и справедливо общество.“ – казва Гордийо.
http://www.blitz.bg/news/article/448445