Ставайки президент на САЩ, Доналд Тръмп, който не скрива своето възхищение от лидерските качества на Владимир Путин, непременно ще заиска да преустрои страната, правейки я повече да прилича на Русия. За Америка това означава отслабване на влиянието й в света и изолация, пише за Boston Globe бившият канадски дипломат Скот Гилмър.„Доналд Тръмп, по негови собствени признания, се възхищава от лидерските качества на руския президент Владимир Путин. За него и неговите по-скептично настроени привърженици резултатите от изборите в Русия вероятно са поредно доказателство: Путин е „силен” лидер.
„Силният лидер обаче означава слаба Русия” – разсъждава Гилмър. Той препоръчва да се замислим за значението на тази формула и за това какво я чака Америка, ако възхитеният от „силния Путин” Тръмп победи в президентската надпревара.
Русия никога не е била бастион на закона и реда, отбелязва бившият дипломат, обаче при Путин корупцията достигнала значителни мащаби. „Тук можете да не ми вярвате на думите, попитайте самите руснаци” – пише Гилмър.
Според резултатите от допитването на Transparency International, 79% от руските граждани считат корупцията за сериозен проблем. „Поразително много руснаци” (85%) считат, че начело на страната стоят „няколко групи, които действат в собствен интерес”. В корумпирането на съдебната система са убедени 84%, в корупцията на полицията – 89%, на чиновниците – 92%.
Роднинските връзки при Путин достигнало „олимпийски размери”. Настанявайки се в Кремъл, Путин „методично съсредоточил властта и богатството в ръцете на тесен кръг свои приятели – пише Скот Гилмър. – Силният руски президент направи правната система, икономиката и корпоративния сектор крехки и уязвими пред лицето на прищевките на новия цар”.
„Путин – този силен мъжага с гол торс – отслаби Русия на първо място на международната арена – е убеден авторът. – Макар Русия да си запази статута на постоянен член на Съвета за сигурност, трудно е да си представим, че тя би получила това място, ако решението за състава на Съвета за сигурност е вземано сега.
Според последните данни на Световната банка, икономиката на Русия по своя обем е малко по-голяма от бразилската, а въоръжените й сили са между армиите на Северна Корея и Пакистан.
Упадъкът на руското влияние в света Скот Гилмър обяснява с „безразсъдните и обречени на провал авантюри, в които Путин се въвлича една след друга”. Именно те „вкараха Русия в изолация, в каквато тя не била вече сто години”. Като най-ярък пример за „неловките” решения на Путин, бившият дипломат сочи”нахлуването в Украйна”, едно от чиито последствия стана падането на малайзийския „боинг”.
Въведените в отговор санкции още повече подкопаха влиянието и престижа на Русия в света, заставяйки Путин да сътрудничи с лидери, които като него се оказаха в изолация. „С президента Башар Асад, например.”
Възхищението на Доналд Тръмп е лесно да се разбере, счита Скот Гилмор. „Те двамата са склонни към позьорство, стремеж към безгранична власт, пренебрегват установените ред и закон и като правило се държат непредсказуемо” – разкрива сходството на политиците Гилмър.
„Доналд Тръмп няма да върне величието на Америка – той ще я прекрои по образец на путиновата Русия: ще я направи слаба и изолирана”.
БЛИЦ