Знаем позицията на родните рубладжии, те се мотивират, че от тези санкции всички страни губят. Това вероятно е така, но в международните отношения изключително важно е спазването на принципите, договореностите и международното право. Русия и Путин нарушиха тези условия и анексираха с военна сила Крим. Има различни исторически сведения за съдбата на полуострова и в какви държавни граници е влизал, но водещо за нас е споразумението от Будапеща, известно като Будапещенският меморандум. Той бе подписан на 5 декември 1994 г. в град Будапеща от лидерите на Украйна, САЩ, Русия и Великобритания. Именно той гарантираше повече от две десетилетия териториалната цялост на Украйна.
Русия наруши международното право едностранно и заради това и бяха наложени санкции. Припомням всичко това, за да не се чудят гражданите, защо днес трябва да сме критични към провежданите в Крим руски изори. България има ясна позиция в тази посока – не е признала анексирането на Крим, а такава е позицията и на ЕС, и на САЩ, които са наши партньори. Тоест логично е да не признаваме и ние изборите, проведени на тази окупирана територия. Крим е част от Украйна, завзета с насилие от Русия. Тези избори не трябва да бъдат претекст да се легитимира незаконната анексия на полуострова, нито пък да бъдат признати депутатите, които ще бъдат избрани от този район. Такъв статут не трябва да им се признава. Могат да идват у нас като туристи, но не и като официални лица, получили имунитет след този незаконен избор. Завземането на Крим беше една дори подготвена военна акция и този факт не трябва да се забравя, предупреждава Андреев.
Той възнамерява с група народни представители да зададат актуален въпрос към външния министър Митов, за по-бърза и последователна дипломатическа реакция на България за руските избори в Крим.
Фактор БГ