Швеция отново каза „Не“ на НАТО!

Spread the love

%d1%88%d0%b2%d0%b5%d1%86%d0%b8%d1%8f768x432

Шведското правителство отново повтори позицията си, че страната не трябва да се стреми към членство в НАТО, след оказан натиск от страна на опозицията страната да се присъедини към военния алианс в светлината на нарасналото напрежение с Русия в района на Балтийско море, съобщава „Ройтерс”.

Като част от споразумение в областта на отбраната между лявоцентристкото правителство и три опозиционни партии, правителството е поръчало доклад, който да оцени позицията на страната по отношение на отбраната и сигурността.

Докладът все още не е публикуван, това трябва да стане днес, но правителството вече изтъкна, че Швеция няма да промени своята дълга традиция на неутралитет, присъединявайки се към Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО).

„Комбинацията от военна необвързаност, повишена национална отбранителна способност и задълбочаващото се сътрудничество са нашият начин да посрещнем предизвикателствата, пред които сме изправени, без да допринасяме към повишеното напрежение в нашия регион„, пишат външният министър Маргот Валстрьом и военният министър Петер Хултквист в статия за в. Dagens Nyheter.

От изданието изтъкват, че са прочели доклада, като в него се посочвало, че членство в НАТО би довело до по-предвидимо общо поведение в криза в региона на Балтийско море и следователно, че възможностите на Запада да избегне конфликт вероятно биха се увеличили.

ТАСС твърди, че според публикувани в медии извадки от доклада, членството на Швеция в НАТО може да доведе до нарастване на въоръженията в Балтийско море, но няма да реши отбранителните проблеми на страната.

Нюз БГ

https://news.bg/int-politics/shvetsiya-otnovo-kaza-ne-na-nato.html