Промени в Закона за лекарствата, внесени за обществено обсъждане, ще доведат до увеличение на цените на медикаментите с до 20%, предупреди фармацевт. Проблеми има в почти всеки от новите текстове в нормативната уредба и е необходимо преди внасянето им в Министерския съвет те да бъдат изчистени. Това обясни управителят на Асоциацията на собствениците на аптеки у нас Николай Костов, цитиран от „Труд”.
Промените в ценообразуването се очакват заради изискването да се прекратят отстъпките, които сега получават дрогериите от дистрибуторите на лекарства. По думите на Костов така аптеките ще купуват по-скъпо медикаменти и крайните цени за потребителите няма да се запазят на сегашните си нива.
Идеята е неконкурентоспособните аптеки в по-малките населени места, които не получават отстъпки заради по-слабите си обороти, да бъдат спасени чрез изравняване на цените на останалите аптеки с техните. Това обаче вероятно ще доведе до увеличения на лекарствата повсеместно.
Промените в закона, отнасящи се до националната аптечна карта, са от полза на съсловната организация на фармацевтите, каза Костов. Според него тази карта има за цел да спре отварянето на нови аптеки. Той се позова на съобщенията от БФС, че настояват за мораториум за отваряне на аптеките за период около една година.
Зам. здравният министър д-р Бойко Пенков побърза да успокои собствениците на аптеки с твърдението, че опасенията им са неоснователни. Аргументите му обаче не бяха задоволителни и пряко свързани с въпросния текст, предвиден в закона.
Част от недомислията засягат регламента за нощен труд в дрогериите, работата с дистрибутори и т.н.., категорични са фармацевти.
Блиц