Експерти сочат, че разполагането на тези системи ще позволи да се усили защитата на Калининград и ще стане „достоен отговор“ на нарастването на военното присъствие на НАТО в балтийските републики.
Съобщението не е официално потвърдено, но то ще вдигне напрежението в балтийския регион, което вече се повиши след анексирането на Крим от Москва през 2014 г., отбелязва Ройтерс. Агенцията прогнозира безпокойство в Полша и Литва, които имат общи сухоземни граници с Калининград.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза, че действията на пакта ще бъдат „ясно доказателство за нашите трансатлантически задължения. Стратегията е част от създаване на ново възпиране, което в крайна сметка може да се комбинира с противоракетната отбрана, въздушни патрули и защита срещу кибератаки.
Крилатите ракети „Калибър“ с обсег от 1500 км са способни да носят и ядрени бойни глави.
От друга страна генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг съобщи, че НАТО обсъжда с Русия нейната инициатива за задължително включване на транспондерите на военните самолети на всички страни над Балтийско море.
Транспондерите са устройства за автоматична идентификация на самолетите и се смята, че поддържането им активни допринася за избягване на недоразумения при полетите.
„Ние вече предоставихме на руската страна отговора на предложенията, предадени ни през юли“ (на заседанието на Съвета НАТО-Русия), добави Столтенберг, цитиран от БТА.
Той участва в започналата днес в Брюксел срещата на министрите на отбраната от НАТО.
През август руското министерство на отбраната се обърна с инициатива за провеждане на консултации за сигурността в Балтийския регион към Естония, Латвия, Литва, Финландия, Швеция и Полша.