От пресслужбата на Министерски съвет потвърдиха, че Кристалина Георгиева напуска своята позиция, за да заеме по-висок пост. Оттам допълниха, че за неин заместник ще бъде предложен човек, който е също толкова квалифициран и може да се справи с тази сложна материя и ресор.
Неофициално, съобщава bTV, неин заместник в ЕС може да стане сегашният президент Росен Плевнелиев. Финансовият министър Владислав Горанов даде първи официален коментар. По думите му, би било добре България да запази както ресора си – бюджет и данъчна политика, така и вицепрезидентския си пост в ЕС . Горанов посочи, че новината за оставката е научил, докато тече заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, който обсъжда бюджета за следващата година.
По думите му позицията на главен изпълнителен директор на Световната банка е една много висока позиция, която обаче по никакъв начин не трябва да се смята за алтернатива на еврокомисарската позиция. Горанов уточни, че това са първите му спонтанни коментари. Горанов посочи, че се сеща за поне две кандидатури, но това са импровизации, които не са консултирани с останалите членове на правителството. „Имаме сериозни позиции на българи в европейски институции, които могат равнопоставено да заемат тази позиция. Който и да е европейски комисар от България ще помага не по-малко“, допълни Горанов. Аз бих държал на този портфейл, той е престижен и съответства да сме част от процеса на вземане на решения в ЕС, коментира финансовият министър, имайки предвид, че като зам.-председател на ЕК Георгиева отговаря за бюджета и човешките ресурси.
Налице са и първите международни коментари за решението на Георгиева. Те са на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер и президента на Световната банка Джим Йон Ким.
„С огромно съжаление приех решението на Кристалина Георгиева да напусне ЕК. Фактът, че бе поканена да заеме водеща позиция в Световната банка, е признание за множеството ѝ способности и за нейния професионализъм”, направи коментар председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер.
„Кристалина е световно признат лидер и е доказала умението си да подобрява живота на нуждаещите се хора. Тя ще бъде най-твърдият защитник на нашата кауза да откликнем на сложните предизвикателства пред нашите страни партньори”, каза на свой ред президентът на Световната банка Джим Йон Ким.
По-рано бе съобщено, че Кристалина Георгиева напуска Европейската комисия и се връща в Световната банка в началото на следващата година. Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер заяви, че с тъга приема оставката й. Работата на ЕК трябва да продължи. Затова помолих еврокомисаря Гюнтер Йотингер да поеме задълженията на Кристалина Георгиева, отбелязва председателят на ЕК.
Сега предстои България да представи нов кандидат, който да довърши еврокомисарския мандат на Георгиева след назначение от Съвета на ЕС, в съгласие с ЕП и председателя на ЕК. Юнкер заявява, че е готов за разговори с българския премиер Бойко Борисов за възможните кандидатури за следващ български еврокомисар, както и евентуалните негови отговорности в ЕК.
Неофициално от месеци се говори, че следващият еврокомисар на България ще е действащият държавен глава Росен Плевнелиев, каза в ефира репортерката на bTV Десислава Ризова. Единственото, което към момента не се знае, е кога ще стане рокадата – дали преди изтичането на мандата на Плевнелиев. Президентският му мандат изтича на 22 февруари.
Блиц