Руският президент Владимир Путин изпраща най-голямата флотилия от руски кораби към Сирия от края на Студената война, съобщават световни агенции.
От НАТО пък твърдят, че Русия е изпратила всички кораби от своя Северен флот и част от Балтийския си флот, за да подсили кампанията си в Сирия. Това пише Ройтерс в сряда (19 октомври), като цитира източник от алианса, предаде РИА „Новости“.
Руски бойни кораби, разположени до крайбрежието на Норвегия, натоварени с бомбардировачи, ще подсилят финалния щурм срещу обсадения сирийски град Алепо до две седмици, обяви високопоставен дипломат от НАТО, позовавайки се на разузнавателна информация на западни държави.
Флотът премина край норвежкия град Берген в сряда, изтъкна дипломатът, докато руски медии информират, че ще премине през Ламанша, Гибралтар и ще се насочи към сирийското крайбрежие на Средиземно море.
„Те предислоцират целия Северен флот и голяма част от Балтийския флот в най-голямото разгръщане от края на Студената война„, поясни дипломатът, пожелал анонимност.
Това не е приятелско посещение. До две седмици ние ще видим увеличаване на въздушните удари над Алепо като част от стратегията на Русия да обяви победа там, добави дипломатът.
Норвежката армия разпространи снимки с корабите. Местен вестник отбеляза, цитирайк
Събеседникът на агенцията допълва, че Русия планира да увеличи и броя на самолетите си в Сирия и в рамките на две седмици ще започне окончателна въздушна операция в Алепо.
В същото време представителят на НАТО не дава конкретни доказателства за думите си.
и шефа на норвежкото военно разузнаване, че корабите „най-вероятно ще играят роля в решаването на битката за Алепо“.
Русия обяви, че изпращането на корабите е с цел унищожаване на терористите от ДАЕШ („Ислямска държава“) в Сирия.
Но дипломатът от НАТО е на мнение, че с допълнителната огнева мощ се цели изтласкване или унищожаване на 8 хиляди бунтовници в Алепо.
Представители на Алианса също смятат, че стратегически руските авиоудари защитават интересите на Москва чрез подкрепа на Асад и на сирийското пристанище в Тартус, което съответно ще укрепи достъпа до Черно море, където Русия има контрол след присъединяването на Крим.
Такова настъпление трябва да бъде достатъчно, за да позволи изпълнение на руската стратегия за изтегляне, ако Москва вярва, че Асад сега е достатъчно стабилен, за да оцелее, подчерта дипломатът от НАТО.
Във флота влизат единственият руски самолетоносач „Адмирал Кузнецов“, който превозва изтребители, ядреният крайцер-ракетоносец „Петър Велики“, разрушителите „Североморск“ и „Вицеадмирал Кулаков“, както и помощни кораби.
В същото време стана ясно, че руският лидер Владимир Путин е провел телефонен разговор със сирийския си колега Башар Асад.
„По време на разговора двамата лидери обсъдиха ситуацията около Алепо в контекста на хуманитарната пауза и ситуацията в Сирия като цяло„, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС.
По-рано днес стана ясно, че „хуманитарната пауза“ е влязла в сила.
Влезе в сила „хуманитарната пауза“ в Алепо, Турция изби 200 кюрдски бойци в Сирия
Телефонният разговор е проведен малко преди Путин да се срещне с канцлера на Германия Ангела Меркел и френския президент Франсоа Оланд в Берлин, за да обсъдят Сирия.
Руски дневник, Нюз БГ
http://bg.rbth.com/news/2016/10/20/nato-rusiya-e-izpratila-v-siriya-celiya-severen-flot_640455