Гражданите на Унгария трябва да вземат участие в референдума по въпроса за мигрантите, защото неговите резултати ще имат съдбоносно значение не само за страната, но и за целия Европейски съюз. Това заяви унгарският министър-председател Виктор Орбан в навечерието на допитването, което ще се състои в неделя, 2 октомври, предава БГНЕС.
„Вниманието на целия свят ще бъде насочено към референдума в неделя. Ние ще решаваме въпрос, засягащ съдбата на Унгария и ЕС“, каза той. Според него в политиката се допускат грешки, но Унгария не може да си позволи да допусне подобни грешки.
„Не можем да рискуваме бъдещето на Унгария, безконтролната миграция представлява истинска заплаха. Мирният живот и сигурността в Европа са заплашени“, заяви Орбан.
“Ако резултатите от референдума бъдат убедителни, тогава и Унгария ще бъде силна“, подчерта той. Орбан добави, че на референдума ще бъде нужен всеки, който обича Унгария такава, каквато тя е с нейните недостатъци и особености, както и всеки, който не иска други да му диктуват какво да прави. Той отново предупреди за опасността от новото Велико преселение на народите в Европа.
В Африка милиони хора се надяват на по-добър живот в Германия, Швеция и Австрия, заяви унгарският премиер и обвини за създалото се положение миграционната политика на ЕС, която е „поканила в Европа тези маси от нещастни хора“.
На 2 октомври в Унгария ще се проведе всенародно допитване. Жителите на страната трябва да се произнесат по въпроса дали одобряват разпределението на мигрантите по задължителни квоти.
През 2015 г. Еврокомисията предложи да се въведат за всички 28 държави-членки на ЕС квоти за приема на 160 000 мигранти, които пристигнаха незаконно в Италия и Гърция.
Към момента са разпределени само 1% от тях, защото повечето европейски страни отказаха да изпълняват тази програма. Срещу въвеждането на задължителни квоти се обявиха Унгария, Чехия, Словакия и Полша.
За това съобщи днес електронната версия на унгарския вестник „Модяр немзет“, цитирана от ТАСС.
Според източници на изданието от унгарското външно министерство правителството на Орбан е обещало на Германия след референдума за мигрантските квоти да „направи отстъпки във враждебната си по отношение на бежанците риторика и да изработи по-конструктивен подход при решаването на въпроси на равнището на ЕС“.
Берлин на свой ред има намерение да помогне на Будапеща при решаването на юридически въпроси с ЕК, която води няколко разследвания по отношение на Унгария заради нарушаване на съюзния договор.
Германия, например, може да съдейства Унгария да няма проблеми с ЕК с изпълнението на проекта за изграждане на АЕЦ Пакш-2, както и при прокарването на нов железопътен път между Будапеща и Белград.
А Орбан трябва да промени „стила на реториката си за миграционната политика, която е заплаха за Меркел във вътрешнополитически план“, пише изданието.
http://www.dnes.bg/world/2016/10/01/merkel-i-orban-se-sporazumeli-taino-za-bejancite.317293