Вопли от Европа! Партиите на статуквото ЕНП и ПЕС в единен хор: Победата на Тръмп ще ни отслаби!

Spread the love

%d0%b5%d0%bd%d0%bf1378712058_evroparlament-na-jetoj-nedele-rassmotrit-vopros-sirii-egipta-i-davlenie-rossii-na-ukrainu

Победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ не е добра новина за Европа според първите коментари в Брюксел, след като стана ясно, че той ще е 45-ият обитател на Белия дом.

Според лидера на най-голямата парламентарна група в Европейския парламент – ЕНП, Манфред Вебер „в бъдеще ще трябва да сме в състояние да носим повече отговорност за себе си“. Християн-демократът, в чието политическо семейство са ГЕРБ и Реформаторският блок, смята, че „вече не трябва да гледаме толкова към Вашингтон, а сами да защитаваме интересите си“.

Призив за обединение на ЕС отправи и водачът на либералите Ги Верхофстат. Той предупреди, че когато Тръмп влезе в Овалния кабинет, „Русия ще стане по-напориста и самоуверена“ и че Европа ще трябва сама да се справя с „войните в задния ни двор“ и с климатичните промени.

Социалистите определиха победата като „тъжен ден за Европа и за целия свят“. Според водача на парламентарната им група Джани Питела „Тръмп е проява на вирус, който засегна дълбоко обществата в САЩ и в Европа“.

Социалистите смятат, че победата на Тръмп е „плашеща“ и „земетръс, който променя всичко“. Въпреки това според Питела, не бива да виним тези, които вярват в Тръмп, Фараж, Льо Пен, Орбан, че са „невежи и варвари“. Вместо това ЕС трябва да завие към „екстремални реформи“ като увеличи демокрацията и работните места и задвижи икономиката.

Самите националисти триумфираха след вестите от САЩ. Лидерът на френския „Национален фронт“ евродепутат Марин Льо Пен изпрати сърдечни поздрави на Тръмп и американците, а водачът на кампанията за Брекзит Найджъл Фараж, който също е член на Европейския парламент обяви, че 2016 г. е родила две политически революции и че американската ще е много по-силна от тази, която доведе до гласуването на Великобритания от ЕС. Един от съпартийците му в Европейския парламент предрече, че Фараж, който се включи активно в кампанията на Тръмп, може да получи пост в екипа му. Самият Фараж в интервю за ББС тази сутрин призна, че не би отказал американско гражданство, ако то му бъде предложено.

Европейските институции изпратиха писмени поздравления на Тръмп и поканиха новия американски президент възможно най-бързо да посети Брюксел и да се срещне с европейските лидери. Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер изрази надежда да получи повече яснота по политики като сигурността, търговията и климата, които новият президент ще води. В съвместно писмо до Тръмп Юнкер и председателят на Съвета на ЕС Доналд Туск, заявяват, че поддържането на силни и устойчиви връзки между двата бряга на Атлантика са важни за света.

„Само като си сътрудничим близко, ще имаме тежест да се справим с безпрецедентни предизвикателства като „Ислямска държава“, заплахата за суверенитета и териториалната цялост на Украйна, промените в климата и миграцията“.

Туск и Юнкер изразяват надежда, че Америка „ще продължи да инвестира в партньорите, приятелите и съюзниците си“ и че Вашингтон и Брюксел ще останат приятели.

Френският посланик в САЩ Жерар Аро обаче писа, че след Брекзит и победата на Тръмп, всичко е възможно и че „светът се разпада пред очите ни“. Бившият полски външен министър Радослав Сикорски прогнозира, че след още една победа на националистите, например във Франция през пролетта, със Запада „какъвто го познаваме, ще е свършено“.

Източник Днес.бг