По всичко личи, че и Русия тръгва по пътя на Китай в затягането на правата и свободите в мрежата. Руският комуникационен регулатор Роскомнадзор нареди на интернет доставчиците в страната да блокират достъпа до популярния сайт LinkedIN. Социалната мрежа съдържа огромна база лични данни и е един от най-популярните сайтове за бизнес, търсене и предлагане на работа в международни компании. Централата им е в САЩ. Около 6 милиона са регистрираните в сайта руснаци.
През лятото пък бе взето решение руските доставчици да се задължат да пазят информация за потребителите си за период от 6 месеца, а метадата от търсения и профили за цели три години назад.
Наред с политиката за киберсигурност в Русия, страната се споменава често и във връзка с кибератаки в системи за сигурност на чужди правителства. Такива обвинения през последната година бяха отправени от САЩ и от Германия.
„Кибератаките, идващи от Русия, в момента са толкова често явление, че Германия се учи да се справя с тях като част от ежедневието.“, заяви по-рано днес германският канцлер Ангела Меркел. Изказването идва дни, след като страната стана обект на една от най-големите кибератаки в историята си. Около 1 млн. абонати на „Дойче Телеком“ останаха без интернет от неделя, като според ръководителя на службата за онлайн сигурност се касае за „хакерска атака“.
В днешното си изказване канцлерът не каза кой стои зад нападението, но добави, че „подобни кибератаки, или хибридни конфликти както са известни в руската доктрина, сега са част от ежедневието и ние трябва да се научим да се справяме с тях“.
По думите й хората трябва да бъдат информирани за заплахите, които крият подобни нападения и как да живеят с тях. По-рано тази година Меркел заяви, че атаки, дирижирани от Русия „могат да изиграят роля“ в кампанията преди изборите следващата година“.
Междувременно демократите в САЩ неколкократно обвиниха Русия в кибератаки и опити за намеса в президентската надпревара чрез онлайн атаки срещу американски политически институции.
Източник: Канал 3